Pamje që tregojnë se si për pak sekonda trafiku ajror mbi SHBA ishte mbyllur, sulmet e 11 shtatorit detyruan mijëra aeroplanë të aterrojnë - Bota Sot
Pamje që tregojnë se si për pak sekonda trafiku ajror mbi SHBA ishte mbyllur, sulmet e 11 shtatorit detyruan mijëra aeroplanë të aterrojnë

Amerika

Pamje që tregojnë se si për pak sekonda trafiku ajror mbi SHBA ishte mbyllur, sulmet e 11 shtatorit detyruan mijëra aeroplanë të aterrojnë

Më: 11 shtator 2019 Në ora: 18:41
Foto

Lajmi për sulmet terroriste në New York dhe Washington, 18 vite më parë ishte shpërndarë nëpër botë me shpejtësi të dritës, kurse harta e trafikut ajror e dëshmon më së miri shpejtësinë e reagimeve për sulme.

Për vetëm 20 sekonda në hartën që tregon qiellin mbi SHBA të mbushur me aeroplanë që udhëtonin në drejtime të ndryshme, befasisht zbrazet për shkaqe sigurie.

Saktësisht 18 vite më parë, pjesëtarët e organizatës terroriste Al-Qaeda kishte rrëmbyer katër aeroplanë komercial plotë me pasagjerë, me të cilët kishte kryer sulme, duke vrarë afro 3 mijë persona.

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat