Trump i telefon mbretit saudit pas sulmit me dronë - Bota Sot
Trump i telefon mbretit saudit pas sulmit me dronë

Amerika

Trump i telefon mbretit saudit pas sulmit me dronë

Më: 14 shtator 2019 Në ora: 23:14
Foto

Industria e naftës në Arabinë Saudite pësoi një goditje të rëndë si pasojë e sulmeve me dronë që u vunë flakën dy rafinerive.

Prodhimi ditor  i arit të zi u reduktua përgjysmë gjatë së shtunës, raporton Reuters.  Një telefonatë e presidentit Donald Trump me mbretin e kurorës, Mohamad bin Salman, u zhvillua gjatë ditës.

Siç raportohet nga agjencia shtetëror e lajmeve saudite, presidenti amerikan u ka ofruar arabëve ndihmë për mbrojtjen e rafinerive dhe sigurinë.

Mësohet se presidenti ka folur për ndikimin negativ që këto sulme do të kenë në në ekonominë amerikane dhe atë globale.

Rebelet Huthi, të mbështetur nga Irani morën përsipër sulmin  me dronë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...