Gjenden 44 trupa të njerëzve të vdekur që ishin futur në qese dhe janë varrosur në një pus

Amerika

Gjenden 44 trupa të njerëzve të vdekur që ishin futur në qese dhe janë varrosur në një pus

Më: 16 shtator 2019 Në ora: 07:27
Ilustrim

Autoritetet në Meksikë kanë identifikuar të paktën 44 trupa që u zbuluan brenda 100 qeseve të zeza që u gjetë të varrosur në një pus në pjesën perëndimore të vendit

Eshtrat e gjymtuara të njeriut u zbuluan në 3 shtator në një pus, të vendosur afër qytetit të Guadalajara në shtetin perëndimor të Jalisco, pasi banorët thuhet se u ankuan për erën.

“Më trishton të flas në këtë mënyrë, por shoqëria ka të drejtë të dijë se çfarë po ndodh,” i tha shefi i kabinetit të sigurisë së Jalisco, Macedonio Tamez Guajardo.

Guajardo i tha se trupat ishin në gjendje të ndryshme të dekompozimit. Fillimisht zyrtarët thanë që ata ishin në gjendje të identifikonin të paktën 37 njerëz, por Instituti i Shkencave Ligjore Jalisco e rriti atë numër në 44 njerëz .Pjesa dërrmuese e trupave u prenë, kështu që autoritetet duhej të bashkonin pjesë të ndryshme në mënyrë që t’i identifikonin si duhet.

Autoritetet po hetojnë nëse ekziston një lidhje midis varrit masiv dhe zbulimit të gjashtë trupave në një histori të krimit të organizuar në gusht,.Zbulimi i ashpër ishte zbulimi i dytë i madh i trupave në rajon këtë vit. Në maj, autoritetet meksikane zbuluan mbetjet e të paktën 34 personave në dy prona të veçanta në shtetin Jalisco.

Shteti është shtëpia e Kartelit të Gjeneratës së Re Jalisco, një nga grupet kriminale më të fuqishme  në Meksikë. Karteli dikur goditi një helikopter ushtarak meksikan me një hedhës rakete.

Rreth 40,000 njerëz janë zhdukur që nga fillimi i luftës kundër drogës në Meksikë në 2006.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat