Pompeo: SHBA dëshiron që Greqia ta udhëheqë Ballkanin - Bota Sot
Pompeo: SHBA dëshiron që Greqia ta udhëheqë Ballkanin

Amerika

Pompeo: SHBA dëshiron që Greqia ta udhëheqë Ballkanin

Më: 8 tetor 2019 Në ora: 09:03
Mike Pompeo

Sekretari i Shtetit amerikan Mike Pompeo thotë se SHBA dëshiron që Greqia të udhëheqë Ballkanin.

Ai tha për televizionin grek Sky se në një kontekst më të gjerë, SHBA kujdeset që Ballkani të stabilizohet, pasi ky është një rajon me "plot sfida" dhe se ata duan ta shohin Greqinë duke e udhëhequr atë, raporton agjencia e lajmeve ANA.

"Ne duam një fillim të ri me kryeministrin e ri Kirijakos Micotakis dhe ekipin e tij që të udhëheqë rajonin përpara dhe krijimin e stabilitetit në të gjithë rajonin," tha Pompeo.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...