Shtëpia e Bardhë: Vendimi për të fajësuar Donald Trump është antikushtetues - Bota Sot
Shtëpia e Bardhë: Vendimi për të fajësuar Donald Trump është antikushtetues

Amerika

Shtëpia e Bardhë: Vendimi për të fajësuar Donald Trump është antikushtetues

Më: 9 tetor 2019 Në ora: 08:13
Donald Trump

Shtëpia e Bardhë lëshoi ​​një deklaratë në të cilën hedh poshtë, siç thuhet, një hetim "antikushtetues" për tërheqjen e presidentit Donald Trump dhe tha se ai refuzoi të bashkëpunonte në një hetim të nisur nga demokratët në Dhomën e Përfaqësuesve të Kongresit të SHBA, për të cilën nuk u votua në atë Dhomë.

Letra me tetë faqe, e nënshkruar nga avokati i Shtëpisë së Bardhë, Pat Cipalone, iu dërgua kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, demokrates Nancy Pelosi, dhe kryetarëve demokratë të Komisionit për Inteligjencë, Punë të Jashtme dhe Mbikëqyrje.

Pelosi thotë se hetimi i tërheqjes është kushtetues dhe se nuk kërkohet votim në këtë kohë nga Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA-së.

Shtëpia e Bardhë pretendon se të tre hetimet për tërheqjen në historinë amerikane - kundër presidentit Andrew Johnson, Richard Nixon dhe Bill Clinton - përfshinë votat e Dhomës së Përfaqësuesve dhe se kjo duhet të shërbejë si një precedent për tërheqjen e presidentit Donald Trump.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...