Protestuesit e Ekuadorit marshojnë përsëri, shpërthejnë përleshje - Bota Sot
Protestuesit e Ekuadorit marshojnë përsëri, shpërthejnë përleshje

Amerika

Protestuesit e Ekuadorit marshojnë përsëri, shpërthejnë përleshje

Më: 9 tetor 2019 Në ora: 22:26
Foto

Mijëra protestues mbajtën mitingje anti-qeveritare në Ekuador të mërkurën, duke kërkuar të intensifikojnë presionin ndaj qeverisë pas një jave trazirash të shkaktuara nga rritjet e çmimit të karburantit, shkruan AP.

Ka pasur disa përleshje midis demonstruesve të hedhur me gurë dhe policisë që përdorin gaz lotsjellës për të ndalur turmat, përfshirë këtu rreth selinë bosh të qeverisë në kryeqytet, Quito.

Demonstruesit u përpoqën të afroheshin pranë selisë në pallatin e epokës koloniale Carondelet, të mbyllur nga barrikadat e policisë në rrugët e ngushta përreth.

Protestuesit përfshinin të rinj që dogjën goma dhe përballeshin me forcat e sigurisë, anëtarët e sindikatës punëtore dhe njerëzit indigjenë që mobilizuan dhe marshuan, për pjesën më të madhe në mënyrë paqësore.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...