Në Ekuador fillon pastrimin pas marrëveshjes për t'i dhënë fund protestave indigjene - Bota Sot
Në Ekuador fillon pastrimin pas marrëveshjes për t'i dhënë fund protestave indigjene

Amerika

Në Ekuador fillon pastrimin pas marrëveshjes për t'i dhënë fund protestave indigjene

Më: 14 tetor 2019 Në ora: 21:32
Foto

Mijëra demonstrues indigjenë, vullnetarë studentorë dhe banorë vendas nisën një pastrim masiv të hënën e një parku Quito ku protestuesit kundër masave shtrënguese luftuan me polici për ditë të tëra, duke lënë grumbuj goma të djegura, pemësh dhe material ndërtimi, raporton AP.

Pastrimi filloi disa orë pasi Presidenti Lenín Moreno dhe udhëheqësit indigjenë arritën një marrëveshje të dielën vonë për të anuluar një paketë të diskutueshme shtrënguese dhe për t'i dhënë fund gati dy javësh protesta që paralizuan ekonominë e Ekuadoras dhe lanë shtatë të vdekur.

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat