Pamje nga lufta midis policisë dhe kartelit meksikan, ku u lirua djali i “El Chapo-s” - Bota Sot
Pamje nga lufta midis policisë dhe kartelit meksikan, ku u lirua djali i “El Chapo-s”

Amerika

Pamje nga lufta midis policisë dhe kartelit meksikan, ku u lirua djali i “El Chapo-s”

Më: 18 tetor 2019 Në ora: 11:17
Pamje nga vendi i ngjarjes

Një luftë e vërtetë ka ndodhur në një qytet të Meksikës midis policisë dhe një karteli droge, të cilët kanë pasur si qëllim që të lironin djalin e “El Chapos” dhe ia kanë arritur.

Ai sapo ishte arrestuar dhe nuk është lejuar që të merrej nga policia, pasi persona të armatosur kanë ndjekur policët dhe i kanë detyruar që ta linin të lirë.

Ministri i Sigurimit, Alfonso Durazo tha se një patrullë nga policia e militarizuar e Gardës Kombëtare fillimisht u sulmua nga brenda një shtëpie në qytetin e Culiacan.

Pasi hynë në shtëpi, gjetën katër burra, duke përfshirë Ovidio Guzman, i cili akuzohet për trafik droge në Shtetet e Bashkuara.

Patrulla u tejkalua shpejt nga personat e armatosur, por u tërhoq për të parandaluar humbjen e jetës, tha qeveria. Njëkohësisht, luftëtarët zbritën nëpër qytet, duke luftuar policinë dhe ushtarët gjatë ditës. Ata dogjën automjetet.

“Vendimi u mor që të tërhiqeshin nga shtëpia, pa Guzman, të përpiqeshim të shmangnim më shumë dhunë në zonë dhe të ruajmë jetën e personelit tonë dhe të rikuperohemi të qetë në qytet,” i tha Durazo Reuters.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat