El Salvador urdhëron dëbimin e diplomatëve nga Venezuela - Bota Sot
El Salvador urdhëron dëbimin e diplomatëve nga Venezuela

Amerika

El Salvador urdhëron dëbimin e diplomatëve nga Venezuela

Më: 3 nëntor 2019 Në ora: 16:49
Juan Guaido

El Salvador ka urdhëruar dëbimin e diplomatëve të qeverisë së Venezuelës, duke u bashkuar me ShBA dhe më shumë se 50 vende të tjera që kanë thënë se lideri i opozitës Juan Guaido është udhëheqësi i drejtë i Venezuelës, raporton AF.

El Salvador tha të shtunën se diplomatët, të cilët janë besnikë të Presidentit Venezuelës Nicolas Maduro, kishin 48 orë për të lënë vendin.

Venezuela dënoi vendimin dhe u përgjigj në natyrë të Dielën, duke urdhëruar diplomatët e Salvadorës që të largoheshin nga Caracas brenda dy ditëve.

Presidenti Salvadoran Nayib Bukele "po merr zyrtarisht rolin e pengut të politikës së jashtme amerikane," tha qeveria e Venezuelës në një deklaratë.

Zyra e Bukele po bën thirrje gjithashtu për zgjedhje falas në Venezuelë si një rrugëdalje nga kriza e saj politike dhe humanitare e gjatë.
 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat