Dështoi në gjuhë, Kanada ia refuzon statusin e imigrantes studentes franceze - Bota Sot
Dështoi në gjuhë, Kanada ia refuzon statusin e imigrantes studentes franceze

Amerika

Dështoi në gjuhë, Kanada ia refuzon statusin e imigrantes studentes franceze

Më: 8 nëntor 2019 Në ora: 23:36
Kanada

Provinca Quebec e Kanadasë ia ka mohuar statusin e imigrantes një shtetase franceze, sepse ajo nuk ishte në gjendje të demonstronte aftësitë e duhura në gjuhën frënge.

Quebec hodhi poshtë kërkesën e Emilie Dubois, sepse një pjesë e temës së saj universitare ishte në anglisht. Dubois erdhi në Quebec nga Franca në vitin 2012 dhe kreu doktoratën në një universitet në gjuhën frënge.

Quebec është krahinë kryesisht frëngjisht-folëse dhe Dubois, 31 vjeç, po aplikonte për t'u vendosur aty sipas programit provincial për studentë të huaj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat