Pompeo mbron kufizimin ushtarak ndaj Venezuelës

Amerika

Pompeo mbron kufizimin ushtarak ndaj Venezuelës

Më: 2 dhjetor 2019 Në ora: 22:03
Mike Pompeo

Sekretari i Shtetit Mike Pompeo e bëri të qartë të hënën se Shtetet e Bashkuara nuk planifikuan një ndërhyrje ushtarake në Venezuelë, ashtu siç u zotua se lideri i majtë, Nicolas Maduro, do të binte një ditë, raporton France24.

Në një fjalim për Amerikën Latine, Pompeo rinovoi premtimin e Presidentit Donald Trump për të luftuar socializmin në të gjithë hemisferën, por tha se politika e tij në Venezuelë ishte "e përzier me përmbajtje shtrëngimi".

"Ne kemi parë njerëz që bëjnë thirrje për ndryshimin e regjimit përmes mjeteve të dhunshme, dhe ne kemi thënë se të gjitha opsionet janë në tryezë për të ndihmuar popullin e Venezuelës të rimarrë demokracinë dhe prosperitetin e tij," tha Pompeo në Universitetin e Louisville.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat