Pompeo viziton Marokun - Bota Sot
Pompeo viziton Marokun

Amerika

Pompeo viziton Marokun

Më: 5 dhjetor 2019 Në ora: 18:04
Mike Pompeo

Diplomati i lartë amerikan Mike Pompeo vizitoi Marokun të enjten si zyrtari i rangut më të lartë amerikan për të udhëtuar atje që nga zgjedhja e Presidentit Donald Trump, raporton France24.

Departamenti i Shtetit e ka quajtur Marokun një "partner thelbësor" në strategjinë diplomatike amerikane në rajon, e cila synon normalizimin e lidhjeve midis vendeve arabe dhe Izraelit.

"Ne kemi një marrëdhënie të shkëlqyer midis dy vendeve tona", tha Pompeo ndërsa filloi takimet e tij në Rabat. "Ne i bëjmë njerëzit tanë më të sigurt në secilën nga dy vendet tona."

Udhëtimi vjen pasi Pompeo njoftoi muajin e kaluar se Shtetet e Bashkuara nuk i konsiderojnë më vendbanimet hebraike në Bregun Perëndimor si të paligjshëm.

Njoftimi u prish me dekada të një konsensusi ndërkombëtar se vendbanimet janë të paligjshme dhe një pengesë e madhe për paqen me palestinezët.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat