SHBA dëbon 21 kadetë ushtarakë saudit pas sulmit me armë - Bota Sot
SHBA dëbon 21 kadetë ushtarakë saudit pas sulmit me armë

Amerika

SHBA dëbon 21 kadetë ushtarakë saudit pas sulmit me armë

Më: 13 janar 2020 Në ora: 20:28
Foto ilustrim

Njëzet e një anëtarë të ushtrisë Saudite Arabe po dëbohen nga ShBA pasi një kadet qëlloi për vdekje marinarë në një bazë ajrore në Florida muajin e kaluar, raporton BBC.

Ushtarët nuk akuzohen për ndihmën e togerit 21-vjeçar të Forcave Ajrore Saudite.

Por Prokurori i Përgjithshëm i SHBA William Barr tha që kadetët u gjetën se kishin postime xhihadiste dhe pornografi për fëmijë në mediat sociale.

Trajnimi për ushtarakët sauditë u vu në pritje në SHBA pas sulmit.

Z. Barr tha një konference për shtyp të hënën se të shtënat në Pensacola kishin qenë një "akt terrorizmi".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat