Tragjike, vriten dhe digjen 10 këngëtarë të muzikës popullore, midis tyre edhe fëmijë - Bota Sot
Tragjike, vriten dhe digjen 10 këngëtarë të muzikës popullore, midis tyre edhe fëmijë

Amerika

Tragjike, vriten dhe digjen 10 këngëtarë të muzikës popullore, midis tyre edhe fëmijë

Më: 19 janar 2020 Në ora: 11:48
Pamje nga vendi i ngjarjes

Dhjetë këngëtarë të muzikës popullore janë qëlluar për vdekje dhe djegur në një pritë në Meksikën perëndimore që besohet të jetë kryer nga një kartel i drogës, thonë zyrtarët.

Anëtarët e grupit Nahuas po ktheheshin nga një koncert kur u sulmuan në qytetin Chilapa në shtetin Guerrero.

Viktimat, të gjithë burrat, ishin të moshës 15 deri 42 vjeç.

Karteli Los Ardillos, i cili shpesh shënjestron njerëz autoktonë në zonë, u fajësua për sulmin.

Zyra e prokurorit të Guerreros tha se po hetonte rastin.

Guerrero është një nga shtetet më të dhunshme të Meksikës, ku bandat e drogës luftojnë për kontrollin e rrugëve të trafikimit drejt Paqësorit dhe pjesëve të tjera të vendit. Los Ardillos kanë qenë të lidhur me dhjetëra vdekje muajt e fundit, përfshirë shumë njerëz vendas, sipas mediave lokale.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat