Ushtria amerikane me një armë të re revolucionare, më të saktë dhe më të sofistikuar - Bota Sot
Ushtria amerikane me një armë të re revolucionare, më të saktë dhe më të sofistikuar

Amerika

Ushtria amerikane me një armë të re revolucionare, më të saktë dhe më të sofistikuar

Më: 23 janar 2020 Në ora: 09:23
Foto ilustrim

General Dynamics Ordnance and Tactical Systems, ndau një video të re të shkurtër në Twitter që u shfaq për të treguar armën revolucionare të një tjetër brezi, ose NGSW-AR.

General Dynamics është duke zhvilluar dy versione të NGSW për këmbësorët dhe njësitë e afërta luftarake. NGSW-AR do të zëvendësojë armën automatike të skuadrës M249, dhe NGSW-R (pushka) do të zëvendësojë karabinën M4:

NGSW është planifikuar për vitin 2021 ose 2022.

Versionet e armës kanë për qëllim të jenë të pajisura me teknologji të sofistikuar si llogaritja balistike, aftësitë inteligjente të shënjestrimit dhe përcjelljes, komunikimi pa tel dhe aftësitë e avancuara të kamerave.

NGSW do të kombinojë fuqinë e zjarrit dhe gamën efektive të një mitralozi me saktësinë dhe ergonominë e një pushke, duke dhënë përmirësime të aftësive në saktësi dhe diapazon. Arma do të jetë me peshë mjaft të lehtë.

Ushtarët do të përdorin NGSW-AR kundër objektivave të afërta, të mesëm dhe të largëta në të gjitha terrenet dhe kushtet.

Ushtria amerikane kohët e fundit zgjodhi General Dynamics-OTS Inc., AAI Corporation Textron Systems dhe Sig Sauer Inc. për të ofruar prototipe të të dyja automatikëve dhe versioneve të pushkëve të NGSW, si dhe qindra mijëra raunde municionesh 6.8 mm të zakonshëm tek të dy armët.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat