Coronavirus po e godet SHBA-në aty ku është më e dobët

Amerika

Coronavirus po e godet SHBA-në aty ku është më e dobët

Më: 7 mars 2020 Në ora: 22:28
Foto ilustrim

Jennie Gordon kryen kontrolle cilësore në implantet mjekësore në një nga furnizuesit më të mëdhenj të spitalit në SHBA. Por Gordon thotë se nëse ajo sëmuret, ajo ende do të punojë.

Kjo është një mënyrë e përhapjes së sëmundjeve. Por Gordon ndihet sikur nuk ka zgjidhje tjetër. Punëdhënësi i saj në Uashington i lejon asaj të pushoj vetëm gjashtë ditë me pagesë në vit nëse ajo sëmuret, nga të cilat ajo tashmë është ka përdorur gjysmën. Gordon ka një gjendje kronike, dhe merr ilaçe – duke e bërë atë më të prekshëm ndaj coronavirusit, shkruan Bloomberg, transmeton Telegrafi. Por nëse ajo tejkalon kufirin e saj të ditëve të sëmura, ajo rrezikon të pushohet nga puna. Dhe atëherë ajo do të humbte planin e saj të sigurimit shëndetësor të sponsorizuar nga puna dhe aftësinë e saj për të marrë ndonjë trajtim mjekësor.

“Ju thjesht shpresoni që të mos sëmureni”, thotë Gordon, e cili është 29-vjeç. Dhjetëra miliona amerikanë janë në një pozicion edhe më të pasigurt – ose duke punuar në punë që nuk ofrojnë pushime të paguara për sëmundje, ose nuk kanë ndonjë sigurim mjekësor, ose të dyja.

Numrat zbulojnë një dilemë që virusi që është unik për SHBA-në. Krijuesit e politikave, nga këshilltarët e presidentit Donald Trump, deri te ligjvënësit në Kongres, kanë filluar ta njohin sfidën, megjithëse nuk janë larg nga adresimi i plotë i saj. Pothuajse të gjitha ekonomitë e tjera të zhvilluara kërkojnë që punëdhënësit të ofrojnë pagë për punëtorët e sëmurë. Dhe të gjithë, përveç SHBA-së, ofrojnë kujdes shëndetësor për të gjithë qytetarët, pavarësisht nga financat e tyre personale.

Këto boshllëqe tashmë janë të mëdha në zgjedhjet presidenciale të vitit 2020. Ato bëhen veçanërisht akute gjatë një epidemie si coronavirusi.

Zyrtarët publikë, në Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve për shembull, këshillojnë amerikanët që të qëndrojnë në shtëpi, ose të testohen dhe trajtohen, nëse ndjejnë nevojën.

Rreth një e treta e punëtorëve privatë në SHBA nuk marrin përfitime mjekësore përmes punës së tyre, sipas të dhënave të qeverisë. Industritë e shërbimeve me paga të ulëta si restorantet dhe dyqanet – ku punonjësit kanë kontakte të drejtpërdrejta me klientët dhe ku krijimi i vendeve të punës është përqendruar kohët e fundit – kanë disa nga akseset më të këqija.

Krijuesit e politikës fiskale amerikane po përpiqen të bashkojnë një reagim ndaj virusit. Ndërsa shpërthimi nuk është askund afër shkallës që është arritur në Kinë, ose vende si Italia dhe Koreja e Jugut, raste të reja raportohen çdo ditë në shtete të ndryshme të SHBA-së.

Dy ligjvënës demokratë propozuan të premten legjislacion që do të mandatojë kompanitë të sigurojnë 14 ditë pushim për personat e sëmurë gjatë një emergjence shëndetësore publike si coronavirus, dhe shtatë ditë jashtë ngjarjeve të tilla. Larry Kudlow, këshilltari kryesor ekonomik i Trump, tha se Shtëpia e Bardhë do të marrë një përqasje të synuar për të ndihmuar ata që qëndrojnë në shtëpi dhe bizneset e vogla, por nuk specifikoi se si.

Kongresi tashmë kaloi një paketë urgjente me vlerë rreth 8 miliardë dollarë, të cilën Trump nënshkroi të premten. Ai përfshin mbështetje për shërbimet shëndetësore që synojnë të moshuarit, por asnjë dispozitë që do të zgjasë kujdesin shëndetësor për ata që nuk kanë sigurim.

Problemi më i gjerë me të cilin përballen SHBA-të tani, sipas LeaAnne DeRigne, një profesoreshë e asociuar në Universitetin Atlantik të Florida, e cila përqendrohet në politikën e kujdesit shëndetësor, është se aq shumë njerëz nuk kanë pushim të paguar fare.

“Është patjetër një krizë e shëndetit publik”, tha ajo. “Me të vërtetë kjo e rëndon një pandemi”, u shpreh ajo.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat