Presidenti i Brazilit akuzon mediat dhe qeveritarët se po përpiqen të "mashtrojnë" qytetarët për rrezikun e koronavirusit - Bota Sot
Presidenti i Brazilit akuzon mediat dhe qeveritarët se po përpiqen të "mashtrojnë" qytetarët për rrezikun e koronavirusit

Amerika

Presidenti i Brazilit akuzon mediat dhe qeveritarët se po përpiqen të "mashtrojnë" qytetarët për rrezikun e koronavirusit

Nga: E.B Më: 24 mars 2020 Në ora: 18:02
Jair Bolsonaro

Presidenti brazilian Jair pretendoi se mediat kryesore dhe disa guvernatorë po përpiqen të "mashtrojnë" popullsinë se virusi korona është shumë i rrezikshëm dhe se gjendja po përkeqësohet.

Gjatë një interviste të dielën me bashkëpunëtorin e CNN Record TV, Bolsonaro tha se "njerëzit së shpejti do të dinë se janë mashtruar nga ata qeveritarë dhe media kryesore" dhe tha se masat ekstreme, si bllokimet, mund të çojnë në një rritje të papunësisë.

Komentet erdhën pasi Bolsonaro u përball me disa netë protesta në Rio de Janeiro dhe Sao Paulo, ku njerëzit protestuan me tenxhere dhe tigan nga dritaret e tyre.

Sao Paulo, shteti më i populluar i Brazilit dhe më i prekur nga koronavirusi, u izolua të martën, duke detyruar bizneset jo-thelbësore të mbyllen për 15 ditë dhe të kufizonin restorantet në shërbimin e ofrimit, raportoi CNN, transmetoi Bota Sot.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat