Shtypi zviceran: Amerika e sëmurë! Covid-19 në zemër të Shtëpisë së Bardhë - Bota Sot
Shtypi zviceran: Amerika e sëmurë! Covid-19 në zemër të Shtëpisë së Bardhë

Amerika

Shtypi zviceran: Amerika e sëmurë! Covid-19 në zemër të Shtëpisë së Bardhë

Më: 12 maj 2020 Në ora: 14:32
Shtëpia e Bardhë në Amerikë


"Covid-19 në zemër të Shtëpisë së Bardhë" (Le Covid-19 au cœur de la Maison Blanche", është ky titulli i gazetave zvicerane që shkrujanë sot në faqet e para për rreziqet e koronavirusit që ka kapluar Amrikën dhe institucionet e saja, shkruan gazeta “Bota sot”, duke ju referuar burimëve të press-it zviceran.

Jepet Alarmi: Koronavirusi u shfaqë zyrtarisht në mjediset e shoqërimit të Donald Trump

Shtëpia e Bardhë po përpiqet të kufizojë përhapjen e koronavirusit brenda saj. Por rastet e para janë aty. Dhe epiqendra e fuqisë amerikane është një vend ku distancimi social është i vështirë për t'u zbatuar.
Të hënën, Donald Trump siguroi se gjasat që anëtarët e rrethit të tij të menjëhershëm, ose ai vetë, do të preken nga Covid-19 ishin minimale. "Ne kemi shumë njerëz në Shtëpinë e Bardhë," tha ai në një konferencë nganjëherë të tensionuar.

Image

Sipas të dhënave të fundit në Amerikë deri tash ka mbi 220’000 të infektuar kurse nurmi i viktimave po i ofron shifren 100 mijë. Përkundër këtyre shifrave alarmane Trumpi deklarohet optimsit duke pohuar se "Numrat e koronavirusit po duken shumë më mirë, duke zbritur pothuajse kudo. Progres i madh po bëhet!"
Por, në të njëjtën kohë, presidenti amerikan ngriti mundësinë e zvogëlimit të kontakteve të tij me nënkryetarin e tij Mike Pence, i cili nuk ishte i pranishëm, duke kërkuar të konfirmojë se ky i fundit ishte në karantinë pas një rasti të koronavirusit në rrethimin e tij.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat