Arkivoli i “mbuluar me ar”, njerëzit në lot: Çfarë ndodhi në varrimin e njeriut me ngjyrë në SHBA

Amerika

Arkivoli i “mbuluar me ar”, njerëzit në lot: Çfarë ndodhi në varrimin e njeriut me ngjyrë në SHBA

Më: 5 qershor 2020 Në ora: 13:39
Cermonia e varrimit

Qindra njerëz morën pjesë në ceremoninë mortore në Minneapolis të enjten për të kujtuar George Floyd, afro-amerikanin që vdiq në duart e policisë.

Mes dhimbjes dhe lotëve, ata vajtuan 46-vjeçarin që u vra barbarisht nga policia.

Floyd ishte viktimë e padrejtësive racore, në shtetin që mbahet si kampion i të drejtave të njeriut.

Vrasja e tij ka ngritur në këmbë SHBA, ku prej ditësh protestesuti janë mbledhur për të kërkuar drejtësi.

Trupi i pajetë i George Floyd qëndronte i shtrirë në arkivolin ngjyrë ari të mbuluar me lule, e përveç portretit të tij, prapa shpinës së pjesëmarrësve ishte bërë edhe një mural me fytyrën e tij.

Image
Cermonia e varrimit
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat