Administrata Trump padit ish këshilltarin John Bolton - Bota Sot
Administrata Trump padit ish këshilltarin John Bolton

Amerika

Administrata Trump padit ish këshilltarin John Bolton

Më: 17 qershor 2020 Në ora: 10:52
John Bolton

Departamenti amerikan i Drejtësisë ka ngritur padi për të parandaluar ish Këshilltarin për Siguri Kombëtare, John Bolton nga publikimi i librit të ri për kohën sa ishte në Shtëpinë e Bardhë.

Veprimi vjen një ditë pasi presidenti Donald Trump tha se Bolton mund të përballet me probleme kriminale nëse e publikon.

Libri, i titulluar “Dhoma ku ndodhi”, është paraparë të botohet me 23 qershor.

“Unë do ta konsideroj çdo bisedë me mua si president të klasifikuar shumë,” u tha Trump gazetarëve të hënën.

“Kështu që kjo do të nënkuptojë që nëse ai shkroi një libër dhe nëse libri del jashtë, ai është duke shkelur ligjin dhe unë do të mendoja se ai do të kishte probleme kriminale”.

Sidoqoftë, Unioni Amerikan i Lirive Civile jofitimprurëse tha se “çdo përpjekje e administratës Trump për të ndaluar botimin e librit të John Bolton janë të dënuara të dështojnë”.

Avokati i Z. Bolton, Charles Cooper, tha se ata po shqyrtonin padinë dhe “do të përgjigjen në kohën e duhur”.

Në janar, Shtëpia e Bardhë tha se libri përmbante detaje “sekrete të larta” që duhen hequr, megjithëse zoti Bolton e hodhi poshtë këtë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat