A shpërtheu koronavirusi në gusht të vitit 2019? Studimi i ri jep përgjigje - Bota Sot
A shpërtheu koronavirusi në gusht të vitit 2019? Studimi i ri jep përgjigje

Amerika

A shpërtheu koronavirusi në gusht të vitit 2019? Studimi i ri jep përgjigje

Më: 17 qershor 2020 Në ora: 11:18
Foto Ilustrim

Ka një kritikë për një studim nga SHBA, i cili sugjeron që koronavirusi mund të ketë qenë i pranishëm në qytetin kinez Wuhan qysh në gusht të vitit të kaluar.

Studimi nga Universiteti i Harvardit, i cili fitoi publicitet të konsiderueshëm kur u publikua në fillim të këtij muaji, është hedhur poshtë nga Kina dhe metodologjia e saj ishte sfiduar nga shkencëtarë të pavarur.

Çfarë tha studimi?

Hulumtimi, bazohet në imazhet satelitore të lëvizjeve të trafikut nëpër spitale në Wuhan dhe përcjelljen e kërkimeve në internet për simptoma specifike mjekësore.

Ai thotë se ka pasur një rritje të dukshme të automjeteve që parkojnë jashtë gjashtë spitaleve në qytet nga fundi i gushtit deri më 1 dhjetor 2019.

Kjo përkoi, thotë raporti i Harvardit, me një rritje të kërkimeve për simptoma të mundshme të koronavirusit si “kollë” dhe “diarre”.

Ky do të ishte një konstatim i rëndësishëm, sepse çështja më e hershme e raportuar në Wuhan nuk ishte para fillimit të dhjetorit.

Akademikët shkruajnë: “Ndërsa ne nuk mund të konfirmojmë nëse vëllimi i rritur ishte i lidhur direkt me virusin e ri, provat tona mbështesin punën tjetër të kohëve të fundit, që tregojnë se shfaqja ka ndodhur para identifikimit në tregun e detit Huanan.”

Pra, a qëndrojnë provat e tyre?

Studimi pretendon se ka pasur një rritje në pyetjet në internet për simptomat e koronavirusit, veçanërisht “diarre”, në motorin e kërkimit kinez “Baidu”.

Megjithatë, zyrtarët e kompanisë “Baidu” kanë kundërshtuar gjetjet e tyre, duke thënë se në të vërtetë ka pasur një ulje të kërkimeve për “diarre” gjatë kësaj periudhe.

Po, çfarë po ndodh?

Termi i përdorur në gazetën e Universitetit të Harvardit përkthehet në të vërtetë nga gjuha kineze si “simptomë e diarresë”.

Termi i kërkimit “simptoma e diarresë” vërtet tregon një rritje të pyetjeve nga gushti 2019.

Një autor kryesor i letrës së Harvardit, Benjamin Rader, i tha BBC-së se “termi i kërkimit që ne zgjodhëm për” diarre “ishte zgjedhur, sepse ishte ndeshja më e mirë për rastet e konfirmuara të Covid-19 dhe u sugjerua si një term kërkimi i lidhur me koronavirusin”.

Ne gjithashtu pamë popullaritetin e kërkimeve për “ethe” dhe “vështirësi në frymëmarrje”, dy simptoma të tjera të zakonshme të koronavirusit.

Kërkimet për “ethe” ishin rritur pak pas gushtit me një normë të ngjashme me “kollën” dhe pyetjet për “vështirësi në frymëmarrje” ishin ulur në të njëjtën periudhë.

Një studim në shkallë të gjerë në Mbretërinë e Bashkuar për afro 17,000 pacientë me koronavirus zbuloi se diarreja ishte simptoma e shtatë më e zakonshme, shumë poshtë tre të parave: kollë, ethe dhe gulçim.

Po me numrin e veturave?

Në të gjashtë spitalet, studimi i Harvardit raportoi një rritje të makinave në parkingjet spitalore nga gushti deri në dhjetor 2019.

Studiuesit u morën me imazhet satelitore që tregojnë spitalet Wuhan.

Raporti thotë se pamjet me hije pemësh dhe hijet e ndërtesës u përjashtuan për të shmangur mbingarkimin ose nën-llogaritjen e automjeteve.

Sidoqoftë, imazhet satelitore të lëshuara në media tregojnë zona të mëdha të parqeve spitalore me makina të bllokuara nga ndërtesa të larta, që do të thotë se nuk është e mundur të vlerësohet me saktësi numri i makinave të pranishme.

Ekziston edhe një parkim nëntokësor në “Spitalin Tianyou”, i cili është i dukshëm në rrugën “Baidu”, por vetëm hyrja është në pamjet satelitore, jo veturat nën tokë.

Një nga autorët e studimit, Benjamin Rader, tha: “ne definitivisht nuk mund të japim llogari për parkimin nëntokësor në çdo periudhë kohore të studimit dhe ky është një nga kufizimet e këtij lloji të studimit.”

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat