Gjykata braziliane urdhëron Presidentin që të vesh maskën çdoherë që del jashtë - Bota Sot
Gjykata braziliane urdhëron Presidentin që të vesh maskën çdoherë që del jashtë

Amerika

Gjykata braziliane urdhëron Presidentin që të vesh maskën çdoherë që del jashtë

Më: 24 qershor 2020 Në ora: 13:11
Jair Bolsonaro

Një gjykatë braziliane ka urdhëruar Presidentin Jair Bolsonaro që të zbatojë rregullat për të veshur një maskë për fytyrën, sa herë që është jashtë në kryeqytetin e Brasilia.

Gjatë fundjavave Bolsonaro ndonjëherë  doli pa maskë duke u bashkuar njerëzve të cilët protestojnë kundër Kongresit dhe Gjykatës Supreme të Brazilit.

Ai ka vizituar shpesh furra buke dhe stalla ushqimore në natyrë, duke tërhequr turma rreth tij.

Gjykatësi Renato Coelho Borelli tha në aktvendimin e tij se Bolsonaro “ka ekspozuar njerëzit e tjerë ndaj ngjitjes së një sëmundje që ka shkaktuar trazim kombëtar”.

Rrethi federal i Brazilit kërkon që njerëzit të veshin maska për fytyrën në publik për të ndihmuar në kontrollin e përhapjes së koronavirusit.

Mosrespektimi mbart një gjobë të mundshme ditore prej 390 dollarë.

Bolsonaro shpesh vesh maskë në ngjarje publike, ndryshe nga disa krerë të tjerë të shteteve në Amerikë, përfshirë presidentin e SHBA Donald Trump, Andres Manuel Lopez Obrador të Meksikës dhe Alberto Fernandez të Argjentinës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat