Çfarë po përpiqet Trump të arrijë me zvogëlimin e numrit të forcave amerikane në Gjermani? - Bota Sot
Çfarë po përpiqet Trump të arrijë me zvogëlimin e numrit të forcave amerikane në Gjermani?

Amerika

Çfarë po përpiqet Trump të arrijë me zvogëlimin e numrit të forcave amerikane në Gjermani?

Më: 28 qershor 2020 Në ora: 00:12
Angela Merkel dhe Donald Trump

Vendimi i presidentit Donald Trump për tërheqjen e 9.500 trupave amerikane nga Gjermania ka alarmuar disa ligjvënës republikanë dhe ish-zyrtarë të mbrojtjes, të cilët pyesin nëse ekziston një strategji e fortë pas uljes së 30 për qind – madje, edhe pse ata mbështesin qëllimin e supozuar të Trumpit për t’i kërkuar Gjermanisë të shpenzojë më shumë në mbrojtjen e saj.

Kështu, siç shkruan DefenseOne, dhjetëra ligjvënës kanë dalë kundër njoftimit, duke shprehur publikisht shqetësimet se masa tërheqëse do t’i jepte kurajë Rusisë, duke dëmtuar mbrojtjen e anëtarëve lindorë të NATO-s dhe do të zvogëlonte aftësinë e Pentagonit për të “rrjedhur” forcat amerikane nëpër Gjermani në baza në të gjithë botën.

Në mënyrë private, ata kanë akoma më shumë pyetje në lidhje me analizat që mbështesin vendimin.

Sipas një ndihmësi të një Komiteti të Punëve të Jashtme të Shtëpisë së Bardhë, Mike McCaul, “shqetësimi kryesor është që do të dëmtojë interesat strategjike amerikane më shumë sesa do të ndëshkojë Gjermaninë”.

Tani përafërsisht 34,000 trupa amerikane janë të stacionuar përgjithmonë në Gjermani, përfshirë në selinë e Komandës së Afrikës së Shteteve të Bashkuara dhe Komandës së Evropës në Shtutgart.

Pjesa më e madhe e forcës është atje për të marshuar shpejt drejt kombeve të cenueshme nga krahu lindor nëse Rusia sulmon.

Andaj, zvogëlimi i këtyre trupave, thonë kritikët, rrit rrezikun për ato vende, por me siguri nuk do të dëmtojë Gjermaninë, e cila është shumë më larg nga kufiri rus dhe nuk shihet më si “vija e parë” e një konflikti të mundshëm.

“Në nivelin strategjik, të vetmit që lëndohen janë SHBA dhe vendet si Estonia, Letonia, Lituania, Polonia, të cilët varen nga aftësia e SHBA-së nëse ka një krizë – dhe ata janë të gjithë 2 për qind”, tha Ben Hodges, ushtarak në pension që komandonte të gjitha forcat amerikane në Evropë.

Hodges po i referohej 2 për qind të PBB-së që të gjitha vendet e NATO-s supozohet të shpenzojnë për mbrojtje deri në vitin 2024.

“Ata po ndëshkohen dhe ne po mashtrohemi – por gjermanët nuk po ndiejnë dhimbje”, tha ai.

Hodges, si dhjetëra ligjvënës që protestojnë për këtë veprim, thanë se Gjermania mund dhe duhet të kontribuojë më shumë në mbrojtjen e saj kombëtare.

Çështja është nëse humbja e 9.500 trupave amerikane do të bëjë ndonjë gjë për të ndryshuar kalkulimin politik në Berlin – dhe me çfarë kostoje për Shtetet e Bashkuara.

Trump, në njoftimin e zvogëlimit të numrit të ushtarëve, tha se ai po ndëshkonte Berlinin “delikuent” në shpenzimet e tij të mbrojtjes.

“Pra, ne jemi duke mbrojtur Gjermaninë dhe ata janë delikuent. Kjo nuk ka kuptim”, tha presidenti para reporterëve të Shtëpisë së Bardhë në 15 qershor. “Kështu që unë thashë, ne do të zvogëlojmë numrin e 25,000 ushtarëve”.

Pastaj, për gati një javë të plotë, zyrtarët e mbrojtjes heshtën për detajet e planit.

Të dielën, Këshilltari i Sigurisë Kombëtare, Robert O’Brien shkruajti në Wall Street Journal ku vlerësoi vendimin si pjesë e një përpjekje strategjike për të tërhequr dislokimet e SHBA-së për të qenë më “përpara dhe ekspeditues” për t’iu kundërvënë Kinës dhe Rusisë.

“Disa mijëra” trupa mund të ri-caktohen në vende të tjera në Evropë, shkruante O’Brien, ndërsa “mijëra” të tjerë mund të dërgohen në rajonin Indopacifik.

Por siç shkruan DefenseOne, “djalli është në detaje” dhe, deri më tani, udhëheqësit kryesorë të kongresit dhe madje disa zyrtarë të Pentagonit që punojnë për sjellje të forcës në rajon janë në errësirë.

Pse 9,000 trupa – dhe cilat 9,000 – mbetet një pyetje e hapur.

Sipas O’Brien, Sekretari i Mbrojtjes, Mark Esper, si dhe Gjeneral Mark Milley janë “duke punuar me zell për të siguruar që presidenti të realizojë”.

Madje disa zyrtarë, po sipas DefenseOne, të kapur në befasi nga masa, sugjeruan që ishte një vendim politik i shtyrë nga ish-ambasadori i Trump në Gjermani, Richard Grenell.

James Jay Carafano, një analist i mbrojtjes sugjeroi që njoftimi mund një përpjekje për të shtyrë Gjermaninë “drejt goditjes së qëllimit të saj 2 për qind”.

“Realiteti është që Gjermania ka detyrime për sigurinë e aleancës dhe ato detyrime janë në interesin e tyre jetik, edhe nëse nuk ka të bëjë me mbrojtjen e popullit të Gjermanisë”, tha Carafano. “A mendoj se kërcënimi i tërheqjes së SHBA-së do të ndryshojë mendimin gjerman? A do të marrë një përgjigje nga qeveria gjermane që ndoshta shkakton disa rishikime? Unë nuk e di. Mund të jetë”.

Por ai gjithashtu ngriti pyetje në lidhje me mjetin strategjik të lëvizjes së 9,500 trupave nga Gjermania – trupa që janë të gjitha potencialisht kritike në Evropë.

“Ju nuk mund ta vidhni Pjetrin për të paguar Palin”, tha Carafano. “Edhe pse Rusia është fuqia më e dobët, ju nuk mund të keni një Evropë Perëndimore të destabilizuar. Ju nuk mund ta rregulloni problemin tuaj në Kinë duke krijuar një problem të sigurisë së Evropës Perëndimore”.

“Askush nuk mund të më thotë se çfarë do të thotë – si 10,000 [trupa shtesë] në Pacfiic do të përmirësonin në mënyrë dramatike pozicionin tuaj”. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat