SHBA rikthen masat bllokuese - Bota Sot
SHBA rikthen masat bllokuese

Amerika

SHBA rikthen masat bllokuese

Më: 29 qershor 2020 Në ora: 13:42
Foto Ilustrim

Vetëm 2 javë pas hapjes, bareve, restoranteve dhe aktiviteteve të tjera argëtuese do t’u vihet sërish kyçi në disa qytete jugore të Shteteve të Bashkuara. Jugu i vendit ka pësuar shtim të jashtëzakonshëm të rasteve të infektimit me Covid-19 pas lehtësimit të masave parandaluese, duke detyruar autoritetet të vendosin rikthimin e tyre.

Masat bllokuese po rikthehen në disa qytete të shteteve federale të Kalifornisë, Teksasit e Floridës, që janë shndërruar në vatrat më të reja të koronavirusit në Shtetet e Bashkuara. Autoritetet thonë se shtimi i rasteve ka ardhur pasi qytetarët nuk i kanë respektuar masat e distancimit social dhe rregullin për mbajtjen e maskave në ambiente të populluara.

Deri më tani, Covid-19 ka prekur 0.8% të popullsisë amerikane, mbi 2.6 milionë njerëz, prej të cilëve mbi 128 mijë kanë humbur jetën.

Masat bllokuese po i rikthejnë edhe vende të tjera të botës, ku infektimet nga Covid-19 po rriten sërish. Mes tyre janë edhe Kina që ka rivendosur në karantinë gjysmë milioni njerëz, por edhe vende europiane si Gjermania.

Megjithatë, Kombet e Bashkuara thonë se masat bllokuese i kanë shkaktuar turizmit global qindra miliona dollarë dëme. Aktualisht në gjithë globin përllogariten mbi 10.2 milionë të prekur, prej të cilave mbi 504 mijë kanë humbur jetën.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat