Koronavirusi “vlon” në SHBA, Trump shkon në evente me 7,500 pjesëmarrës - Bota Sot
Koronavirusi “vlon” në SHBA, Trump shkon në evente me 7,500 pjesëmarrës

Amerika

Koronavirusi “vlon” në SHBA, Trump shkon në evente me 7,500 pjesëmarrës

Më: 3 korrik 2020 Në ora: 20:45
Trump

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump dhe zonja e parë Melania Trump sot në Memorialin Kombëtar Mount Rushmore për të festuar 4 Korrikun në një event me rreth 7 mijë e 500 njerëz gjatë një pandemie globale.

Asnjë distancë sociale nuk është planifikuar për ngjarjen, megjithë numrin e rasteve rekord të koronavirusit në Shtetet e Bashkuara. Ngjarja zhvillohet në mes të shqetësimeve mjedisore për përdorimin e fishekzjarreve në tokën e thatë dhe ndërsa vendi angazhohet në një llogari të monumenteve të veta dhe historisë raciste.

“Ne u thamë atyre njerëzve që kanë shqetësime se ata mund të qëndrojnë në shtëpi, por ata që duan të vijnë dhe të bashkohen me ne, ne do t’ju japim maska ​​falas për fytyrën nëse ata vendosin të vendosin një. Por ne nuk do të ketë distancë sociale,” tha goverantori republikan, Kristi Noem, gjatë një paraqitje të hënën në Fox News, transmeton Gazeta Sinjali.

Mund të ketë ekzaminim shëndetësor për mysafirë të shënuar në një zonë, sipas rekreacion.gov. Një regjistrim në linjën kryesore telefonike të parkut të hënën tha:

“Nuk ka kërkesa për distancim shoqëror në këtë moment”.

7,500 biletat për ngjarjen e së Premtes janë më të ulëta se fluksi tipik i vizitorëve gjatë sezonit të ngjeshur të verës. Në ditët normale, 28,000 deri 32,000 vizitorë vijnë në malin Rushmore gjatë një periudhe 10-orëshe. Mes pandemisë, parku nuk u mbyll asnjëherë, por vizita ka qenë në rreth 20,000 njerëz, tha Maureen McGee-Ballinger, shefi i interpretimit dhe arsimit i Mount Rushmore.-

Rastet e koronavirusit në Dakotën e Jugut aktualisht mbeten të qëndrueshme, sipas të dhënave nga Universiteti Johns Hopkins, me 6.893 raste të konfirmuara dhe 97 vdekje nga e enjtja – por mbetet të shihet se sa të pranishmit do të udhëtojnë nga shtetet e tjera. Tridhjetë e gjashtë shtete aktualisht po përjetojnë një rritje të rasteve të reja.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat