Vetura futet me shpejtësi përmes turmës së protestuesve në Seattle, dy të lënduar rëndë – publikohen pamjet e incidentit - Bota Sot
Vetura futet me shpejtësi përmes turmës së protestuesve në Seattle, dy të lënduar rëndë – publikohen pamjet e incidentit

Amerika

Vetura futet me shpejtësi përmes turmës së protestuesve në Seattle, dy të lënduar rëndë – publikohen pamjet e incidentit

Më: 4 korrik 2020 Në ora: 18:31
Foto

Një shofer shkoi në drejtim të protestuesve në një autostradë të mbyllur në Seattle herët në mëngjes, duke lënë të dy me lëndime të rënda.

Sipas medieve të huaja, një grua 24-vjeçare nga Seattle pësoi lëndime kritike dhe një grua 32-vjeçare nga Bellingham pati lëndime të rënda, tha kapiteni i Patrullës së Shtetit në Washington, Ron Mead.

Shoferi i makinës – një Jaguar – është një 27-vjeçar nga Seattle i cili nuk është në paraburgim, tha Mead, duke shtuar se gjendja e tij psikike nuk konsiderohej një faktor.

Mead tha se personi i paemëruar përballet me akuza të shumëfishta për krimin dhe dyshohet se kishte hyrë në rrugë ndërshtetërore në një rrugë të gabuar.

Rruga ishte e mbyllur për shkak të protestave.

Seattle ka qenë vendi i trazirave të zgjatura pas vrasjes policore të 25 majit të George Floyd në Minneapolis, vrasje që provokoi protesta mbarëkombëtare. 

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat