Drejtori i FBI: Kina është kërcënimi më i madh për SH.B.A. - Bota Sot
Drejtori i FBI: Kina është kërcënimi më i madh për SH.B.A.

Amerika

Drejtori i FBI: Kina është kërcënimi më i madh për SH.B.A.

Nga: E.R Më: 8 korrik 2020 Në ora: 11:50
Christopher Wray

Drejtori i FBI ka thënë se aktet e spiunazhit dhe vjedhjet nga qeveria e Kinës paraqesin kërcënimin më të madh afatgjatë për të ardhmen e SHBA.

Duke folur para Institutit Hudson në Uashington, Christopher Wray përshkroi një fushatë përçarje shumë-palësh.

Ai tha se Kina kishte filluar të shënjestronte shtetasit kinezë që jetojnë jashtë vendit, duke detyruar kthimin e tyre dhe se po punonte për të kompromentuar studimin e koronavirusit amerikan.

"Aksionet nuk mund të ishin më të larta," tha Z. Wray, shkruan BBc, transmeton ''Bota sot''.

"Kina është e angazhuar në një përpjekje të plotë të shtetit për t'u bërë superfuqia e vetme në botë me çdo mjet të nevojshëm," shtoi ai.

 

Në një fjalim gati një orë të martë, drejtori i FBI paraqiti një pamje të ashpër të ndërhyrjeve kineze, një fushatë të gjerë të spiunazhit ekonomik, të dhëna dhe vjedhje monetare dhe aktivitete të paligjshme politike, duke përdorur ryshfet dhe shantazhe për të ndikuar në politikën e SHBA.

"Tani kemi arritur në një pikë ku FBI tani po hap një rast të ri kundër-zbulimit të lidhur me Kinën çdo 10 orë," tha Z. Wray. "Nga afro 5,000 raste aktive kundër zbulimit që ndodhen aktualisht në të gjithë vendin, gati gjysma janë të lidhura me Kinën."

Drejtori i FBI përmendi një program të quajtur "Fox Hunt", për të cilin ai tha se Presidenti Xi Jinping kishte "drejtuar kokën" dhe ai tha se ishte i drejtuar për shtetasit kinezë që jetojnë jashtë vendit, të parë si kërcënime për qeverinë kineze.

"Ne po flasim për rivalët politikë, kritikët që kërkojnë të ekspozojnë shkeljet e gjera të Kinës të të drejtave të njeriut," tha ai. "Qeveria kineze dëshiron t'i detyrojë ata të kthehen në Kinë, dhe taktikat e Kinës për t'i realizuar ato janë tronditëse."

'Unë jam aziatik, kështu që nuk mund të jem kurrë amerikan'

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat