Teksas, rinisin ekzekutimet e të dënuarve me vdekje - Bota Sot
Teksas, rinisin ekzekutimet e të dënuarve me vdekje

Amerika

Teksas, rinisin ekzekutimet e të dënuarve me vdekje

Më: 8 korrik 2020 Në ora: 12:54
Foto Ilustrim

Teksasi do të ekzekutojë sot të dënuarin e parë me vdekje pas 5 muajsh pezullimi të ekzekutimeve për shkak të krizës së koronavirusit.

45-vjeçari Billy Joe Wardlow do të ekzekutohet sot me injeksion vdekjeprurës. Ai është dënuar pasi në moshën 18-vjeçare ka vrarë 82-vjeçarin Carl Cole, pas një grabitjeje me armë në qershor të vitit 1993, në shtëpinë e viktimës.

Avokatët e Wardlow kanë kërkuar në Gjykatën e Lartë pezullimin e dënimit me vdekje, pasi pretendojnë se kërkimet shkencore kanë treguar se truri i 18-vjeçarëve nuk është plotësisht i zhvilluar.

Ata e konsiderojnë grabitjen e armatosur si një “krim të pamenduar dhe naiv”, pasi qëllimi ishte që të vidhte kamionçinën e të moshuarit në mënyrë që të arratisej me të dashurën e tij.

Por, prokurorët i thanë Gjykatës së Lartë se 45-vjeçari e vrau me gjakftohtësi të moshuarin, kur mund ta vidhte fare lehtë kamionçinën, duke qenë se çelësat ishin në mjet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat