SHBA theu rekordin e saj për shumicën e rasteve të reja të raportuara brenda një dite - Bota Sot
SHBA theu rekordin e saj për shumicën e rasteve të reja të raportuara brenda një dite

Amerika

SHBA theu rekordin e saj për shumicën e rasteve të reja të raportuara brenda një dite

Nga: E.R Më: 10 korrik 2020 Në ora: 10:26
Mike Pence

Më shumë se tre milion njerëz në SH.B.A. tani kanë testuar pozitive për Covid-19, sipas Universitetit Johns Hopkins.

Janë raportuar mbi 131,000 vdekje, dhe të martën SH.B.A. theu rekordin e saj për shumicën e rasteve të reja të raportuara brenda një dite.

Pavarësisht rritjes, Shtëpia e Bardhë dëshiron të vazhdojë përpara për disa rihapje, përfshirë edhe pë shkollat.

Nënkryetari i SHBA Mike Pence, i cili udhëheq Taskforce të Shtëpisë së Bardhë Coronavirus, argumentoi se rregullat nuk duhet të jenë "shumë të ashpra", shkruan BBC, transmeton ''Bota sot''.

Rastet ishin duke u rrafshuar, tha ai, ndërsa Presidenti Donald Trump tha të martën se Amerika ishte "në një vend të mirë" në lidhje me pandeminë.

Mbi 60,000 raste të reja u raportuan të martën, duke coptuar numrin e parë më të lartë prej 55,220 çështjeve të reja më 2 korrik.

Duke folur para gazetarëve në Departamentin e Arsimit të SHBA të Mërkurën, Z. Pence mbrojti përgjigjen e administratës Trump ndaj pandemisë.

"Ndërsa ne vajtojmë me ata që vajtojnë, për shkak të asaj që ka bërë populli amerikan, për shkak të punës së jashtëzakonshme të punonjësve tanë të kujdesit shëndetësor në të gjithë vendin, jemi inkurajuar që niveli mesatar i vdekshmërisë vazhdon të jetë i ulët dhe i qëndrueshëm", tha ai pas duke ulur maskën e fytyrës.

"Presidenti tha sot ne thjesht nuk duam që udhëzimet të jenë shumë të ashpra," tha z. Pence. "Kjo është arsyeja pse, javën e ardhshme, CDC do të lëshojë një grup të ri mjetesh, pesë dokumente të ndryshme që do të japin edhe më shumë qartësi mbi udhëzimet që shkojnë përpara."

Shkollat në SH.B.A. normalisht fillojnë për vitin në gusht ose në fillim të shtatorit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat