​Biden fiton edhe në Porto Riko - Bota Sot
​Biden fiton edhe në Porto Riko

Amerika

​Biden fiton edhe në Porto Riko

Më: 13 korrik 2020 Në ora: 00:05
Joe Biden

Joe Biden fitoi në zgjedhjet e brendshme partiake të demokratëve në Porto Riko të dielën.

Me këtë, ai tashmë ka arritur fitore të mjaftueshme për t'u bërë një kandidat demokrat për presidencën e Shteteve të Bashkuara.

Biden u përballë me shtatë kandidatë, por të gjithë u larguan nga gara, raporton AP.

Këto zgjedhje ishin caktuar për në muajin mars, por u shtynë për shkak të pandemisë koronavirus.

Porto-rikanët janë qytetarë amerikanë, por ata nuk mund të votojnë në zgjedhjet e përgjithshme në nëntor.

Sidoqoftë, të dy demokratët dhe republikanët po ftojnë delegatë nga ky territor amerikan në konventat e tyre politike.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat