Deti i Kinës së Jugut: SHBA thotë se pretendimet e Pekinit për zonën e diskutueshme janë 'plotësisht të paligjshme'

Amerika

Deti i Kinës së Jugut: SHBA thotë se pretendimet e Pekinit për zonën e diskutueshme janë 'plotësisht të paligjshme'

Më: 14 korrik 2020 Në ora: 07:28
Foto

Sekretari i shtetit amerikan Mike Pompeo ka thënë se Uashingtoni do ta trajtojë ndjekjen e burimeve të Pekinit në Detin e Kinës së Jugut si të paligjshme, duke përflakur tensionet midis dy vendeve dhe duke rritur mbështetjen për vendet e Azisë Juglindore, shkruan TheGuradian.

Ishte deklarata e fundit e fuqishme nga administrata e Presidentit Donald Trump për të sfiduar Kinën, të cilën ai e ka hedhur gjithnjë e më shumë si armik përpara zgjedhjeve presidenciale të nëntorit.

"Ne jemi duke sqaruar: pretendimet e Pekinit për burime në det të hapur në pjesën më të madhe të Detit të Kinës së Jugut janë plotësisht të paligjshme, siç është fushata e tij e ngacmimit për t'i kontrolluar ato," tha Pompeo në një deklaratë.

Kina të martën përsëriti se ishte kundër kundërshtimit të pohimeve të Uashingtonit dhe hodhi poshtë si "plotësisht të pajustifikuar" pretendimin se Pekini i ngacmoi fqinjët e saj.

"Shtetet e Bashkuara nuk janë një vend i përfshirë drejtpërdrejt në mosmarrëveshje. Sidoqoftë, ajo ka vazhduar të ndërhyjë në çështje, "tha Ambasada Kineze në Shtetet e Bashkuara në deklaratën e publikuar në faqen e saj të internetit.

"Nën pretekstin e ruajtjes së stabilitetit, ato janë muskuj fleksibël, nxitje të tensionit dhe nxitje të konfrontimit në rajon."

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat