Familja e George Floyd paditë katër zyrtarët policorë të Minneapolis - Bota Sot
Familja e George Floyd paditë katër zyrtarët policorë të Minneapolis

Amerika

Familja e George Floyd paditë katër zyrtarët policorë të Minneapolis

Më: 16 korrik 2020 Në ora: 01:05
George Floyd

Familja e George Floyd paditi katër oficerët e Minneapolis të mërkurën, me pretendimin se policia ka shkelur rregullat e Departamentit të Drejtësisë së SHBA-së, duke i vendosur Floyd gjurin në qafë për gati nëntë minuta.

Sipas mediave të huaja, avokati i të drejtave civile, Ben Crump, e paraqiti padinë, duke kërkuar dëme monetare në emër të fëmijëve dhe motrave të Floyd në Gjykatën e rajonit të Minneapolis në SHBA.

“Ishte veprimi i të gjithë Departamentit të Policisë së Minneapolis, që rezultoi me vrasjen e Floyd”, tha Crump.

Image

“Qyteti i Minneapolis ishte i njohur për këso lloj trajtimesh edhe në të kaluarën, sidomos ndaj njerëzve me ngjyrë”, u shpreh ai.

Ndryshe, Floyd, 46 vjeçar, vdiq më 25 maj, pasi njëri prej policëve të Minneapolis ia vendosi gjurin në qafë atij gjatë arrestimit, dhe i njëjti ankohej që nuk mund të merrte frymë.

Vdekja e tij ka ngjallur protesta të shumta në SHBA, si dhe në shumë vende të botës, pasi të njëjtit kërkonin reforma ndaj racizmit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat