Njeriu që kaloi 31 ditë në infektivë i humbi gishtat - Bota Sot
Njeriu që kaloi 31 ditë në infektivë i humbi gishtat

Amerika

Njeriu që kaloi 31 ditë në infektivë i humbi gishtat

Më: 4 gusht 2020 Në ora: 12:10
Gregg Garfield

Një burrë nga Kalifornia thotë se ndjehet me fat që ishte gjallë pasi u shtrua në spital për më shumë se dy muaj pas një periudhe kohore me koronavirusin dhe duhej të kishte të amputuar pjesën më të madhe të gishtërinjve.

Gregg Garfield, 54 vjeç, nga Studio City, u sëmur pasi shkoi në një udhëtim ski me një grup shokësh në shkurt për në Italinë veriore.

Gjendja e tij u përkeqësua  derisa arriti në një pikë që ai duhej të pranohej në spital dhe të intubohej.

Garfield u quajt ‘Pacient Zero’ i qendrës mjekësore dhe iu dha vetëm një shans për qind për mbijetesë.

Pas një beteje të gjatë, të vështirë, përfshirë 31 ditë në një ventilator dhe 64 ditë në spital, Garfield më në fund ishte në gjendje të dilte dhe të kthehej në shtëpi.

Sidoqoftë, për shkak të dëmtimit të gjerë të indeve dhe muskujve që i kishin bërë gishtat e tij të shkonin nekrotik, një kirurg i tha atij disa nga gishtat e tij do të duhej të amputoheshin.

Garfield i thotë DailyMail.com se ai dëshiron që të tjerët ta dinë se situata e tij nuk është një pikë e keqe dhe se ajo që i ndodhi atij mund të ndodhte me këdo.

Garfield dhe 12 shokë shkuan në një udhëtim 12-ditor për ski në Val Gardena, Itali – 120 milje larg nga Venecia – nga 20 shkurti deri në 1 mars.

Rreth pesë ditë në udhëtimin e tij, ai zbriti me një temperaturë të ulët, kollë dhe lodhje, por ai supozoi se ai thjesht kishte gripin e zakonshëm.

Rreth kësaj kohe, pacienti i parë italian me COVID-19 u diagnostikua në 21 shkurt në Spitalin Codogno, Lodi, në veri të Italisë.

‘[E dashura ime] AJ më thirri menjëherë rreth asaj kohe: “A jeni në dijeni të kësaj gjëje të quajtur coronavirus? It’sshtë tani në Italinë veriore. Ku jeni?”, Tha Garfield.

“Dhe unë thashë:” Unë jam në veri të Italisë. “”

Rreth kësaj kohe, kishte vetëm rreth 15 raste në SH.B.A. Por Garfield nuk u shqetësua. Ai ishte jashtë, në një vendpushim skish dhe qyteti ku ndodhej nuk ishte i favorshëm për një festë të madhe.

Në fakt, të gjithë 13 personat në udhëtim përfunduan duke kontraktuar COVID-19.

Kur Garfield u ul, ai u karantinua në shtëpi. Një ekuipazh i ambulancës me veshje hazmat përfundoi duke e dërguar atë në spital, ku ai testoi pozitiv për virusin.

Ai u dërgua në shtëpi në karantinë për 14 ditë, por gjendja e tij u përkeqësua. Ai kishte një kollë të rëndë, lodhje dhe nuk ishte në gjendje të merrte frymë si duhet. Ai gjithashtu nuk kishte ngrënë brenda pak ditësh për shkak të humbjes së oreksit.

Pasi një mik i mjekut bëri disa telefonata, Garfield u pranua në Qendrën Mjekësore Providence Saint Joseph në Burbank, ku u bë i njohur si ‘Pacient Zero’ sepse ai ishte pacienti i parë koronavirus i pranuar.

Garfield arriti në 5 Mars dhe u intubua dy ditë më vonë.

“Gjëja e fundit që mbaj mend ishte të kthehesha në shikimin e infermierit tim të ICU dhe i thashë asaj:” Unë kam frikë. Nuk dua të vdes “, tha Garfield.

“Dhe ajo më shikoi dhe më tha:” Unë ju premtoj, nuk do të bëni “.

Garfield ishte në një ventilator për 31 ditë.

Ai pati një sërë çështjesh shëndetësore gjatë qëndrimit të tij 64-ditor në spital duke përfshirë dështimin e veshkave që e lanë atë në dializë 24-orëshe, një mëlçi të kompromentuar, një emboli pulmonare, një infeksion MRSA dhe sepsë.

Pas rreth ditës së 12-të, mjekët i thanë AJ dhe motrës së Garfield, Stephanie, se qarkullimi i gjakut nuk po arrinte tek duart dhe gishtat e këmbës dhe se po ktheheshin të zinj.

Ai ishte gjithashtu dy ditë larg nga vendosja e një makine oksigjenimi të membranave ekstrakorporale (ECMO), e cila pompon dhe oksigjenon gjakun e një pacienti jashtë trupit, i cili lejon zemrën dhe mushkëritë të pushojnë.

Mjekët i dhanë një shans një përqind për të mbijetuar. Por, për fat të mirë, ai u zhduk.

Pas disa ditësh, Garfield ishte i ftuar në rehabilitim në katin e pestë, gjatë të cilit mësoi si të përtypet përsëri, të gëlltisë përsëri, të flasë përsëri dhe të ecë përsëri.

“Neologologu im më shikoi dhe tha:” Ti je një mrekulli. Në mënyrë mjekësore, nuk duhet të jesh këtu, “tha Garfield.

“Unë nuk mendoj se do ta etiketoja si çdo gjë, përveçse mbaja dridhje pozitive tërë kohën”.

Video kapi një festë pasi Garfield u shkarkua nga spitali.

Dhjetra mjekë, infermierë dhe staf tjetër janë parë duke u duartrokitur dhe brohoritur ndërsa ai është i dëbuar, dhe madje qëndron dhe ecën në një moment.

‘Festimi që ata kishin për mua ishte surreal. Ishte një nga përvojat më të çmendura të jetës sime, ‘tha ai.

Katër javë më vonë, Garfield pa një kirurg të dorës, i cili përcaktoi se ai kishte nevojë për amputime, sepse dëmi ishte shumë i rëndë.

Në dorën e majtë, gishtat e tij u hoqën nga koka e mesit dhe vetëm pesë përqind e gishtit të madh. Nga ana e djathtë, shumica e gishtërinjve të tij ishin hequr dhe vetëm maja e gishtit të madh.

Ai do të kryejë të paktën katër operacione të tjera, për të fituar më shumë shkathtësi në gishtin e madh dhe një pamje më të gjatë të gishtit të madh.

Përfundimisht, ai planifikon të shkojë ‘plotësisht bionik’ për sa i përket protetikës për dorën e djathtë.

Garfield shpreson që historia e tij të bindë njerëzit e tjerë që ta marrin seriozisht pandeminë dhe se ajo që i ndodhi atij mund të ndodhte me të tjerët.

‘Ky virus nuk është shaka. Unë kisha kushte zero para-ekzistuese, ngas biçikleta malore, golf, garoj makina, por, në fund të ditës, kjo mund të ndodhë me ju, ‘tha ai.

Dhe më e rëndësishmja, ai thotë: ‘Vendos një maskë!’

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat