ShBA-ja shënon mbi 1,200 të vdekur nga Covid-19 për një ditë - Bota Sot
ShBA-ja shënon mbi 1,200 të vdekur nga Covid-19 për një ditë

Amerika

ShBA-ja shënon mbi 1,200 të vdekur nga Covid-19 për një ditë

Më: 8 gusht 2020 Në ora: 09:22
Foto ilustrim

Sipas të dhënave të Universitetit “Johns Hopkins”, Shtetet e Bashkuara i kanë regjistruar 58,173 raste të reja të koronavirusit.

Kështu, numri i përgjithshëm i të prekurve nga virusi i ri në shtetin më të goditur nga pandemia shkoi në mbi 4.94 milionë persona, shkruan “CNN”.

Përpos infektimeve, gjatë kësaj periudhe u shënuan edhe 1,243 të vdekur dhe shifra e përgjithshme e viktimave shkoi në 161,347.

Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të mbeten bindshëm në vendin e parë në botë në listën e shteteve më të prekura pasi kanë mbi 4.94 milionë persona të infektuar. Në vendin e dytë është Brazili.

Ekspertët thonë se shifrat e vërteta janë më të larta, sepse ka pasur njerëz që kanë vdekur para se të testohen dhe se personat me simptoma të lehta nuk janë testuar fare.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat