Shpejtësi dhe aftësi të reja manovrimi, SHBA prezanton helikopterin e gjeneratës së re

Amerika

Shpejtësi dhe aftësi të reja manovrimi, SHBA prezanton helikopterin e gjeneratës së re

Më: 17 tetor 2020 Në ora: 16:50
Foto

Sikorsky-Boeing SB-1 Defiant, përfaqëson gjeneratën e re të helikopterëve ushtarakë të SHBA, dhe pritet të zëvendësojë klasikët e fushëbetejës UH-60 Black Hawk e Apache që janë ende në shërbim.

Pentagoni publikoi një video të mjetit të ri Sikorsky-Boeing SB-1 me dy helika, për të cilin thotë se arrin shpejtësi dhe aftësi të reja manovrimi në fluturim.

Në pamje helikopteri i ri shihet që arrin shpejtësinë 232 nyje ajrore (266 milje në orë) në zbritje, dhe 211 nyje (243 milje në orë) në nivel horizontal.

Sikorsky është pjesë e prodhuesve ameriakne të mjeteve ajrore Lockheed Martin, dhe sjell modelin e ri si pjesë e programit të mjeteve multi-rol të integrimit të teknologjisë.
 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat