Analizë: Pse debati i dytë i Trumpit e Bidenit ishte më i mirë?

Amerika

Analizë: Pse debati i dytë i Trumpit e Bidenit ishte më i mirë?

Nga: D.G. Më: 23 tetor 2020 Në ora: 12:26
Donald Trump e Joe Biden

Pas debatit katastrofik të parë dhe të dytit të anuluar presidencial, "e treta e vërteta" u transmetua në ekranet e vogla mbrëmë. Debati i fundit i kandidatëve për president në Nashville ishte shumë pasionant, por shumë më i qetë se ai i mëparshmi. Kandidatët për Zyrën Ovale u treguan shikuesve dy versione diametralisht të kundërta të Amerikës, ndërsa ndryshimi në formatin e debatit presidencial theksoi më tej dallimet që ofrojnë kandidatët për simpatizantët e tyre.

Presidenti i tanishëm Donald Trump ka qenë dukshëm më i qetë që nga debati i parë, por pavarësisht se mbetet ende mbrapa në sondazhet zgjedhore, ai nuk e ka ndryshuar qëndrimin e tij për çështjet kryesore sociale.

1. Debat më i mirë

Ndryshimi në format ka dhënë fryte. Debati i fundit presidencial ishte shumë më i shikueshëm dhe më i civilizuar, dhe kandidatët u përqëndruan më shumë në programet e tyre dhe zgjidhjet për djegien e problemeve sociale. Secili pjesëmarrës kishte dy minuta kohë për t'iu përgjigjur pyetjes së moderatores Kristen Welker, pas së cilës mikrofoni i tyre do të çaktivizohej, gjë që ishte pak më pak ndërhyrje.

Kristen ëelker bëri një punë të shkëlqyer, e cila u vlerësua nga vetë Donald Trump gjatë mbrëmjes.

"Më duhet ta pranoj se tani për tani jam shumë i kënaqur me mënyrën sesi po e menaxhoni debatin," i tha ai në gjysmë të historisë.

2. Trumpi ende nuk është penduar për përgjigjen ndaj pandemisë

Një nga çështjet kryesore të mbrëmjes ishte qëndrimi që banori aktual i Shtëpisë së Bardhë, i cili sapo ishte shëruar nga Covid-19 disa ditë më parë, do të marrë ndaj koronavirusit që mori më shumë se 220,000 jetë amerikane nën udhëheqjen e tij. Por Trumpi ende nuk është i gatshëm të pranojë përgjegjësinë për pamjen epidemiologjike.

Presidenti edhe një herë insistoi që më shumë se 2 milion amerikanë duhet të kishin vdekur nga Covidi, sipas vlerësimeve të ekspertëve, të cilat administrata e tij i parandaloi me sukses. Duhet të theksohet se ky është një projeksion që parashikon vdekshmërinë në mungesë të ndërhyrjes së qeverisë federale.

"E kemi vaksinën. Është gati dhe së shpejti do të dalë në treg. Do ta shpallim këtë lajm për vetëm disa javë", njoftoi Trump në mënyrë bombastike, pavarësisht nga fakti se numri i rasteve të reja po thyen rekorde të zeza përsëri në Shtetet e Bashkuara.

"Kemi më së shumti raste sepse testojmë më se shumti në gjithë botën," shpjegoi ai.

"Më shumë se 220,000 familje amerikane kanë një vend bosh në tryezë. Personi i cili është përgjegjës për këtë nuk duhet të kërkojë një mandat tjetër në Shtëpinë e Bardhë", tha Biden, duke iu referuar një interviste me gazetarin legjendar Bob ëoodëard në të cilën Trump pranoi në fillim të vitit 2020 se ishte i vetëdijshëm për rreziqet e koronavirusit të ri.

Image
 
3. Hunter Biden

Siç pritej, Donald Trump u përpoq t'ia ngjiste një skandal korrupsioni rivalit të tij politik, por pavarësisht përpjekjeve të tij, ai nuk e bëri atë në një mënyrë efektive. Ashtu siç ftoi gratë që akuzuan Bill Clinton për ngacmime seksuale për të debatuar në 2016, këtë vit ai ftoi Tony Bobulinskin, ish-partneri i biznesit të Hunter Bidenit, në skenë, duke shpresuar që media liberale, e cila shmangu të gjithë historinë në një hark të gjerë, për t'i detyruar ata të merren me faktet në lidhje me biznesin e djalit të vogël të Bidenit jashtë vendit.

"Ju u keni borxh amerikanëve një justifikim," i tha Trump Bidenit, duke aluduar në akuzat se familja e tij përfitoi nga vendet e huaja gjatë mandatit të tij si nënkryetar.

Mirëpo, Trump akuzoi Biden për korrupsion aq i ngazëllyer sa nuk arriti që për shikuesit të cilët nuk janë të njohur me tërë tregimin t'i lidhë të gjitha faktet në një tregim koherent. Të përkujtojmë, për shkak të gjithë çështjes së Hunter Bidenit dhe biznesit të tij në kompaninë ukrainase Barisma, Trump u revokuae në Kongresin e SHBA-së në fillim të këtij viti.

Nga ana tjetër, ish-nënkryetari nuk arriti t'u përgjigjej akuzave të tij në një mënyrë të qartë, por e ktheu argumentin "me kokë poshtë" për t'u përqëndruar në biznesin e Trumpit në Kinë, të cilës sipas vlerësimit të tij, i ka paguar taksa sesa Shteteve të Bashkuara.

4. Bajden përsëri u distancua nga socialistët

Donald Trump u përpoq përsëri të frikësonte qytetarët se me fitoren eventuale të demokratëve, ai do të rrëzonte Wall Street-in dhe do të fitonte "socializmi radikal", por Biden u distancua shumë qartë nga kolegët e tij që i përkasin të ashtuquajturës rrymë progresive e partisë.

"Ky njeri është shumë i hutuar. Sikur ai nuk e di që unë munda kolegët e mi të partisë në parazgjedhjet pikërisht sepse nuk jam dakord me politikat që ata përfaqësojnë, "shpjegoi Biden.

Kur kandidatët diskutuan për çështje ekonomike, Biden tha se qëllimi i tij është të arrijë emetime zero të gazrave ndotëse deri në 2025, prandaj duhet të ndalojnë shpimet për naftë sa më shpejt të jetë e mundur. Ai e shpjegoi propozimin e tij shumë më qartë sesa gjatë zgjedhjeve në Partinë Demokratike, por potencialisht dëmtoi popullaritetin e tij në shtetet  "swing" (në lëvizje0, si Teksasi dhe Pensilvania, të cilat janë shumë të varura nga industria e naftës.

Kendra Horn, kandidate demokrate që garon për mandat në Dhomën e përfaqësuesve në Oklahoma, e cila qartas është distancuar nga propopzimi i evtëdijshme për faktin se me politikë të tillë në shtatin federal të pasur me naftë nuk mund t'i fitojë zgjedhjet.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat