Zgjedhjet presidenciale, austronautja amerikane votoi nga hapësira

Amerika

Zgjedhjet presidenciale, austronautja amerikane votoi nga hapësira

Më: 25 tetor 2020 Në ora: 23:09
Kate Rubins

Astronautja e NASA-s Kate Rubins shprehu vullnetin e saj me votë nga rreth 200 milje mbi Tokë dhe kjo duhet të jetë motivimi i që u nevojitet amerikanëve që të votojnë në 3 nëntor, raporton CNN.

Rubins, e vetmja votuese amerikane që nuk është aktualisht në Tokë, tha se kishte votuar nga Stacioni Hapësinor Ndërkombëtar javën e kaluar.

Kjo nuk është hera e parë që Rubins hedh votën e saj nga hapësira. Ajo votoi në 2016 kur po studionte gjithashtu në stacionin hapësinor.

Rubins, së bashku me dy kozmonautë rusë, filluan misionin e tyre në fillim të këtij muaji dhe do të kalojnë gjashtë muajsh në hapësirë ​​si pjesë e ekuipazhit të Ekspeditës 63/64.

Rubins do të hulumtojë “përdorimin e atomeve të ftohur me lazer për sensorët e ardhshëm kuantik” dhe do të kryejë eksperimente kardiovaskulare nga stacioni hapësinor, sipas NASA.

Por si mund të votohet nga hapësira?

Astronautët e regjistruar për të votuar në Teksas morën të drejtën e votës nga hapësira në 1997, kur ligjvënësit e Teksasit vendosën që ata mund të hidhnin votën e tyre në mënyrë elektronike jashtë planetit nëse do të ishin në një fluturim hapësinor gjatë periudhës së votimit më herët ose ditën e zgjedhjeve, sipas Muzeu Kombëtar i Ajrit dhe Hapësirës i Smithsonian.

Qendra Hapësinore Johnson e NASA-s është e vendosur në Hjuston, kështu që shumica e astronautëve janë të vendosur në qytet dhe janë regjistruar për të votuar në Harris County, ku ndodhet Houston.

Procesi i votimit në hapësirë funksionon kështu, NASA i tha CNN muajin e kaluar: Zyra e Nëpunësit të Qarkut Harris ngarkon një votim elektronik të sigurt në Qendrën e Misionit të Qendrës Hapësinore Johnson të NASA-s. Astronautët e NASA-s, duke përdorur kredencialet specifike, hyjnë në votimin e tyre dhe hedhin votën e tyre, e cila dorëzohet përsëri në zyrën e nëpunësit të qarkut me email.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat