Toronto, qyteti më i madh i Kanadasë, vihet në bllokim 28 ditor ndërsa infeksionet rriten

Amerika

Toronto, qyteti më i madh i Kanadasë, vihet në bllokim 28 ditor ndërsa infeksionet rriten

Më: 22 nëntor 2020 Në ora: 09:12
Ilustrim

Toronto, qyteti më i madh i Kanadasë, u vendos në bllokim për 28 ditë të premten.  Vendimi parashikon mbylljen e dyqaneve, bizneseve dhe restoranteve dhe ndalimin e tubimeve në përpjekje për  të frenuar një rritje në rastet e Covid-19.

Mbyllja do të fillojë të hënën në qytet dhe në Peel, një pjesë e Torontos së Madhe në perëndim të qendrës së qytetit.

Takimet e brendshme shoqërore ose ngjarjet që përfshijnë anëtarë të familjeve të ndryshme do të ndalohen dhe tubimet në natyrë do të kufizohen në jo më shumë se 10 persona, njoftoi Kryeministri i Ontario Doug Ford.

“Ne nuk mund të përballojmë një bllokim total kështu që po ndërmarrim veprime parandaluese me bllokim të pjesshëm, përkatësisht  në Toronto dhe Peel. Duhet të marrim masa vendimtare për të ndaluar përhapjen e këtij virusi vdekjeprurës”.

Më shumë se 1,400 raste të reja me koronavirus u raportuan në Ontario të premten, duke e çuar rastin e përgjithshëm të provincës që nga fillimi i pandemisë përtej 100,000 raste. 

Rajoni ka qenë duke luftuar me një normë në rritje të shpejtë të infeksioneve, me Toronton veçanërisht të goditur keq. Qyteti theu rekordin e tij për infeksione të reja të martën dhe ka raportuar disa qindra raste të reja çdo ditë këtë javë.

“Me numrat që rriten me shpejtësi në rajone të caktuara, ne duhet të marrim vendime të vështira, por të domosdoshme tani për të mbrojtur spitalet tona, kujdesin afatgjatë dhe shtëpitë e pensionit dhe çdo person në këtë provincë,” tha Ford.

Dyqanet ushqimore dhe farmacitë do të lejohen të hapen me kapacitet 50%.

Shërbimet e dasmave, funeralet dhe ceremonitë fetare, brenda ose jashtë, do të kufizohen në jo më shumë se 10 persona, por shkollat ​​do të qëndrojnë të hapura.

Kufizime do të ketë edhe në pjesë të tjera të provincës nga e hëna, por do të shmanget një bllokim të plotë.

Të martën, Kryeministri kanadez Justin Trudeau tha se vendi “nuk është ende atje” kur u pyet mbi mundësinë e një bllokimi të ri kombëtar.

Por ai e pranoi se bllokimet rajonale mund të ndodhnin: “Unë mendoj se ne mund të punojmë ngushtë me provincat për t’u siguruar që të gjithë po bëjmë gjënë e duhur, pa pasur nevojë të largohemi nga qeveria federale.”

Trudeau paralajmëroi gjithashtu të ashtuquajturit “zogj dëbore” kanadezë, shumë prej të cilëve udhëtojnë në SH.B.A. dhe Meksikë gjatë dimrave kanadezë, se ata duhet të qëndrojnë në shtëpi këtë vit.

“Njerëzit janë më të sigurt kur qëndrojnë në shtëpinë e tyre në Kanada,” tha ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat