Rekord historik reshjesh në New York, 50 viktima nga uragani “Ida”

Amerika

Rekord historik reshjesh në New York, 50 viktima nga uragani “Ida”

Më: 3 shtator 2021 Në ora: 15:53
New York

Përmbytje si këto që shkaktoi uragani Ajda, Nju Jorku nuk kishte përjetuar ndonjëherë. I gjithë qyteti ra nën pushtetin e ujit prej reshjeve të dendura, duke bllokuar nëpër rrugë me mijëra automjete.

E njëjta situatë është në të gjitha shtetet federale të përshkuara nga vorbulla gjigante e Ajdës, që ka lënë pas deri tani 50 të vdekur, që kur preku tokën amerikane në shtetin juglindor të Luizianës, deri më tani që po përshkon verilindjen. Mes viktimave ka edhe fëmijë, më i vogli 2 vjeç. Pasojat më të rënda i ka Nju Xhersi që numëron gati gjysmën e numrit të përgjithshëm të vdekjeve. Presidenti amerikan Xho Bajden shpalli gjendjen e emergjencës si Nju Xhersi dhe Nju Jork.

Kryebashkiaku i Nju Jorkut Bill de Blasio tha se në një orë ranë 8 centimetra shi, që thyen rekordin e mëparshëm prej 5 centimetrash.

Uji ka nxjerrë jashtë funksionit pjesën më të madhe të sistemit të metrove, ndërsa veç dhjetëra mijëra ndërtesave  të shkatërruara në periferitë e qyteteve, ujërat përmbytën katet e para të shtëpive, duke u bërë shkak edhe për shpërthime të tilla, nga prekja e linjave të energjisë elektrike.

Ekipet e emergjencës po u vijnë në ndihmë dhjetëra mijëra banorëve, ndërsa janë në kërkim të shumë të zhdukurve.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat