Venezuelë: Qeveria pezullon negociatat me opozitën

Amerika

Venezuelë: Qeveria pezullon negociatat me opozitën

Më: 17 tetor 2021 Në ora: 09:27
Venezuelë

Venezuela të shtunën tha se do të pezullojë negociatat me opozitën që ishin caktuar të rifillonin këtë fundjavë, pasi Kepi i Gjelbër ekstradoi biznesmenin kolumbian Alex Saab, një i dërguar venezuelian, në Shtetet e Bashkuara me akuzat e pastrimit të parave.

Njoftimi u bë nga ligjvënësi i partisë Socialiste, Jorge Rodriguez, i cili kryeson ekipin negociator të qeverisë. Rodriguez tha se qeveria venezueliane nuk do të marrë pjesë në bisedimet e nisura të dielën, raporton Reuters.

Qeveria venezueliane në shtator e quajti Saab – i cili u arrestua në qershor 2020 kur avioni i tij ndaloi në Kepin e Gjelbër për t’u furnizuar me karburant – si anëtar i ekipit të tij negociator në bisedimet me opozitën në Meksikë, ku të dyja palët po kërkojnë të zgjidhin krizën e tyre politike.

Rodriguez, duke lexuar nga një deklaratë, e quajti vendimin për të pezulluar negociatat “një shprehje e protestës sonë më të thellë kundër agresionit brutal kundër personit dhe investimit të delegatit tonë Alex Saab Moran”.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat