I vrau pacientët duke i injektuar ajër, dënohet infermieri

Amerika

I vrau pacientët duke i injektuar ajër, dënohet infermieri

Më: 21 tetor 2021 Në ora: 14:25
William Davis

Një infermier në Teksas është shpallur fajtore për vrasjen e katër pacientëve që vdiqën pasi ai u injektoi atyre ajër pas operacioneve në zemër.

William Davis, 37 vjeç, u dënua për vrasje të rëndë nga një gjykatë të martën dhe tani mund të përballet me dënimin me vdekje.

Prokurorët thanë se ai kishte në shënjestër shtatë persona nga qershori i vitit 2017 deri në janar 2018.

Spitali “Christus Mother Frances”, ku ndodhën sulmet, tha se shpresonte që “vendimi i jurisë të ndihmonte në mbylljen e atyre të dëmtuarve”.

Burrat, të moshës 47-74 vjeç, përjetuan “simptoma të ngjashme me konvulsione” dhe vdiqën nga dëmtimi fatal i trurit pasi ajri u injektua në linjat e tyre arteriale.

Gjykata dëgjoi se katër burrat e vrarë nga Davis fillimisht ishin shëruar mirë nga operacionet e tyre dhe se mjekët ishin në humbje se si gjendjet e tyre ishin përkeqësuar kaq shpejt, raporton BBC.

Autoritetet thanë se ishte vetëm një herë që mjekët panë skanimet CT që tregonin ajër në trurin e pacientëve dhe kuptuan se diçka nuk ishte në rregull.

Mjeku William Yarbrough, një pulmonolog me bazë në Dallas, i tha jurisë se ai kurrë nuk kishte vëzhguar një rast të tillë në dekadat e tij në mjekësi.

Gjatë gjykimit, u filmuan pamjet e sigurisë të Davis duke hyrë në dhomën e njërit prej pacientëve, alarmi i monitorit të zemrës së të cilit u dëgjua vetëm tre minuta më vonë. Më vonë ai vdiq nga injeksioni

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat