“Hodha gruan nga avioni!”, mjeku i njohur bën pohim shokues, zbulon arsyen e pabesueshme

Amerika

“Hodha gruan nga avioni!”, mjeku i njohur bën pohim shokues, zbulon arsyen e pabesueshme

Më: 22 tetor 2021 Në ora: 16:45
Robert Bierenbaum

Një ish-kirurg plastik i Manhatanit, i dënuar për vrasjen e gruas së tij të zhdukur, ka pranuar se e ka hedhur trupin e saj nga një aeroplan privat në Oqeanin Atlantik. Ngjarja ndodhi më 1985 dhe ai e pranoi krimin më shumë se tre dekada më vonë.

Dr. Robert Bierenbaum, një pilot i trajnuar që vuan dënimin nga 20 vjet deri në burgim të përjetshëm, pranoi krimin në një seancë lirimi me kusht për herë të parë që kur gruaja e tij, Gail Katz, 29 vjeç, u zhduk në 1985.

"Atë ditë hapa derën dhe e nxora trupin e saj nga aeroplani duke e hedhur mbi oqean", – tha Bierenbaum para komisionit për shqyrtimin e kërkesës së lirimit me kusht, sipas një transkriptimi të marrë orët e fundit dhe publikuar nga rrjeti amerikan ABC.

Bierenbaum i tha komisionit se ai e mbyti gruan në një sulm tërbimi, sepse ishte "i papjekur" dhe "nuk e kuptonte se si të menaxhonte zemërimin e tij".

"Doja që ajo të ndalonte së bërtituri mbi mua, dhe e sulmova duke e flakur nga avioni," tha ai.

Megjithëse trupi i Katz nuk është gjetur kurrë, Bierenbaum u shpall fajtor për vrasjen e saj në vitin 2000.

Prokurorët ishin në gjendje të siguronin dënimin bazuar vetëm në prova rrethanore, duke paraqitur një teori të asaj që ndodhi me Katz-in, që tani doli se ishte identike me rrëfimin e mjekut.

Një nga prokurorët, Dan Bibb, tha se ishte i shtangur që kirurgu plastik e pranoi atë që kishte bërë. "Mendoja se ajo ditë nuk do të vinte kurrë, nuk besoja se ai do të merrte përgjegjësinë për vrasjen e gruas së tij.”

Bierenbaum iu mohua liria me kusht. Seanca e tij e radhës para bordit është caktuar për në Nëntor 2021.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat