Tanku amerikan M1 Abrams, detaje për “bishën” shkatërruese

Amerika

Tanku amerikan M1 Abrams, detaje për “bishën” shkatërruese

Më: 23 tetor 2021 Në ora: 15:52
Tanku amerikan M1 Abrams

Makina që futi frikën në kockat e armikut në fushat e betejës është sigurisht tanku amerikan M1 Abrams. Ai është i pajisur me topa kryesorë që mund të gjuajnë predha deri në kalibrin 120 mm, trup të blinduar dhe jashtëzakonisht të fortë me shtresa shtesë çeliku dhe uranium të varfëruar, si dhe gjurmë të fuqizuara nga motorë me turbina me gaz.

Është një makinë vërtet e përsosur shkatërrimi, e cila është çuditërisht e lëvizshme pavarësisht peshës së saj të konsiderueshme.

M1 Abrams fillimisht u shfaq në vitin 1980 dhe u emërua pas gjeneralit amerikan Creighton Abrams, një komandant i shquar i operacioneve ushtarake gjatë Luftës së Vietnamit.

Ky model i parë shërbeu si frymëzim për versionet M1A1 dhe M1A2, të cilat janë ende më të rënda dhe më të ngadalta se “origjinali”, por janë të pajisura me teknologji më të avancuar.

Tanku peshon 57 tonë, është i gjatë 7.93 metra, me një top 9.77, i gjerë 3.66 metra dhe i lartë 2.44 metra.

I projektuar për katër anëtarë të ekuipazhit, ai fuqizohet nga një motor Honeywel AGT1500C që zhvillon 1500 kuaj fuqi. Rezervuari i tij mund të mbajë 1909 litra karburant, ndërsa shpejtësia maksimale është 72 km/h.

Image
Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat