Lirohet pas 43 vjet burg të pafajshëm

Amerika

Lirohet pas 43 vjet burg të pafajshëm

Më: 24 nëntor 2021 Në ora: 00:07
Kevin Strickland

Një afrikano-amerikan rreth të gjashtëdhjetave u shpall i pafajshëm dhe u lirua sot me një vendim gjykate në Misuri, pasi kaloi 43 vjet burg për shkak të një gabimi gjyqësor.

Në vitin 1979, Kevin Strickland (62), u dënua me burgim të përjetshëm për vrasjen e trefishtë që ai e mohoi.

“Asnjë provë materiale nuk e lidhte atë me krimin dhe ai u dënua vetëm në bazë të dëshmisë” së një dëshmitareje të mbijetuar e cila më vonë tërhoqi dëshminë e saj, vuri në dukje gjykatësi James Welsh në vendim.

Përveç kësaj, dy nga katër autorët e sulmit të përgjakshëm konfirmuan se ai ishte i pafajshëm, theksoi gjyqtari.

“Besimi në gjykatë në rastin e dënimit të Strickland është minuar plotësisht,” tha ai, duke urdhëruar “lirimin e menjëhershëm të të burgosurit”.

Prokurori i Përgjithshëm i Qarkut Jackson, i cili kërkoi që vendimi të anulohej, e mirëpriti vendimin.

“Ky njeri që vuajti aq shumë nga një dështim i pafat i drejtësisë, më në fund ka marrë korrigjim ligjor”, tha Jean Peters Baker.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat