Policia e New York-ut arreston një person që dyshohet se shtyu një grua aziatike para trenit

Amerika

Policia e New York-ut arreston një person që dyshohet se shtyu një grua aziatike para trenit

Më: 17 janar 2022 Në ora: 06:26
Foto ilustrim

Policia në qytetin e New York-ut arrestoi një burrë që dyshohet se shtyu një grua aziatike përpara një treni të metrosë që po afrohej të shtunën në mëngjes, tha NYPD (Departamenti i Policisë në New York), në një njoftim për shtyp.

Burri, i identifikuar si 61-vjeçari, Simon Martial, u akuzua për vrasje të shkallës së dytë, tha Policia, raporton CNN.

Ai u dorëzua në një zyrë të NYPD-së më pak se një orë pas incidentit dhe u vu në paraburgim. CNN nuk ka qenë ende në gjendje të gjejë një avokat për Martial.

Rreshteri, Anwar Ismael, e quajti incidentin një sulm “të rastësishëm”.
Policia tha se 40-vjeçarja Michelle Alyssa Go vdiq pasi ajo u shty në shinat e trenit që po afrohej në stacionin e metrosë në Times Square 42nd Street. Më pas i dyshuari u largua nga vendi i ngjarjes, thanë autoritetet.

Incidenti, i cili ndodhi rreth orës 9:40 të mëngjesit, ishte “i paprovokuar dhe viktima nuk duket të ketë ndonjë ndërveprim me subjektin”, tha komisioneri i NYPD Keechant Sewell gjatë një konference për shtyp të shtunën. Një hetim është në vazhdim, tha Sewell.

I dyshuari ka një sfond kriminal, tha ndihmësshefi i NYPD, Jason Wilcox. Pak minuta përpara se i dyshuari të shtynte Go në shina, ai iu afrua një gruaje tjetër e cila më vonë i tha policisë se ndjehej sikur do ta shtynin dhe u largua, tha Wilcox.

“Sot, një grua hyri në stacionin e metrosë, si çdo njujorkez, vetëm duke u përpjekur të arrinte atje ku duhej të shkonte”, tha kryetari i bashkisë së Nju Jorkut Eric Adams në një deklaratë në Twitter.

“Njujorkezët meritojnë të ndihen të sigurt gjatë kalimit të transportit masiv. Kjo është arsyeja pse unë qëndrova me (guvernatoren e Nju Jorkut Kathy Hochul) për të njoftuar ekipet e Mbështetjes së Opsioneve të Sigurta.”

“Ne po ofrojmë më shumë burime të zbatimit të ligjit dhe shërbime të shëndetit mendor për të parandaluar problemet përpara se ato të ndodhin”, shtoi kryebashkiaku.

Sulmet ndaj amerikanëve aziatikë në të gjithë vendin kanë parë një rritje të dhunshme të sulmeve në vitet e fundit që vetëm është përkeqësuar që nga fillimi i pandemisë COVID-19. Gjithashtu në New York, një burrë aziatik 62-vjeçar që policia tha se ishte goditur në kokë në një sulm të paprovokuar në East Harlem në prill, vdiq nga plagët e tij muajin e kaluar.

Në një deklaratë të shtunën, Jo-Ann Yoo, drejtore ekzekutive e Federatës Aziatike Amerikane, tha se vdekja e Go është një “kujtesë se frika e dhunës anti-aziatike në komunitetin tonë është e bazuar.

“Është e domosdoshme që New York City të zbatojë zgjidhje proaktive, të bazuara në komunitet, që parandalojnë që këto krime të mos ndodhin ndonjëherë në radhë të parë”, shtoi ajo

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat