Presidenti Biden flet për sfidat dhe sukseset në vitin e parë në detyrë

Amerika

Presidenti Biden flet për sfidat dhe sukseset në vitin e parë në detyrë

Më: 20 janar 2022 Në ora: 07:00
Presidenti amerikan Joe Biden

Presidenti amerikan Joe Biden pranoi të mërkurën se viti i tij i parë në detyrë është shoqëruar me "sfida" dhe përparim "të madh" ndërsa ai mbajti konferencën e tij të parë për shtyp në Shtëpinë e Bardhë në vitin 2022.

Presidenti filloi duke theksuar disa nga sukseset që ka arritur administrata e tij vitin e kaluar.

Ai përmendi rritjen e numrit të amerikanëve që kanë marrë vaksinën kundër COVID-19. Ai gjithashtu vuri në dukje se numri i amerikanëve të papunë është ulur shumë.

Presidenti Biden tha se më shumë teste për COVID-19 duhej të ishin bërë të disponueshme më herët gjatë pandemisë, "por ne po bëjmë më shumë tani". Duke filluar nga e mërkura amerikanët mund të porosisin teste falas për COVID-19, që mund të administrohen në shtëpi.

Konferenca për shtyp e Presidentit Biden vjen pasi dy projektligje kyçe të axhendës së tij janë bllokuar në Kongres dhe me pandeminë COVID-19 që ende po shkakton dëme të mëdha brenda dhe jashtë vendit. Mbështejta për Presidentin Biden në sondazhet e opinionit publik ka rënë në mënyrë të vazhdueshme që nga tërheqja kaotike e forcave amerikane nga Afganistani shtatorin e kaluar. Në një sondazh të publikuar javën e kaluar nga Universiteti Quinnipiac, rreth 40% e të anketuarëve shprehën mbështetje për punën e Presidentit Biden, ndërsa 33% thanë se ai nuk po bënë punë të mirë në trajtimin e sfidave të vendit.

Vlerësimet e ulëta për punën e presidentit janë përkeqësuar nga perceptimet për trajtimin jo të mirë të pandemisë së koronavirusit, e cila po hynë në vitin e tretë, pavarësisht fushatës intensive të vaksinimit të administratës së tij. Ekspertët e shëndetit publik kanë kritikuar administratën për dështimin për të parashikuar shfaqjen e varianteve Delta dhe Omicron të koronavirusit, si dhe dështimin për të rritur kapacitetin e testimeve për COVID-19, duke përfshirë vënien në dispozicion të testeve të shpejtë për të gjithë amerikanët.

Megjithëse Presidenti Biden arriti të miratonte një paketë masive prej 1 trilion dollarësh për të riparuar infrastrukturën e shkatërruar të vendit, përpjekjet e tij për të siguruar miratimin nga Kongresi të projektligjit të tij për mbështetjen e programeve sociale prej 1.8 trilion dollarësh dhe atij për frenimin e ndryshimit të klimës është bllokuar në Senat nga një anëtar i partisë së tij Demokratike, senatori i moderuari Joe Manchin nga Virxhinia Perëndimore, i cili mban një votë kritike në Senatin e ndarë në mënyrë të barabartë.

Kjo është konfrenca e dhjetë për shtyp që kur Presidenti Biideën filloi mandatin, shumë më pak se paraardhësit e tij më të fundit, që nga koha e Presidentit George H.W. Bush, bazuar në të dhënat e përpiluara nga Universiteti i Kalifornisë në Santa Barbara./VOA

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat