​Biden: Lufta mund të jetë e gjatë, Putin ta paguajë çmimin

Amerika

​Biden: Lufta mund të jetë e gjatë, Putin ta paguajë çmimin

Më: 16 mars 2022 Në ora: 18:40
Presidenti amerikan Joe Biden

Presidenti i SHBA-së Joe Biden paralajmëroi se lufta në Evropën Lindore mund të jetë e gjatë dhe i vështirë.

“Populli amerikan do të jetë i vendosur në mbështetjen tonë për popullin e Ukrainës, i cili po përballet me sulmet imorale dhe jo etike të Putin-it ndaj popullatës civile.

Ne do t'i japim Ukrainës armë për të luftuar dhe mbrojtur për ditët e vështira që do të vijnë. Ne do të mbështesim ekonominë e Ukrainës me ndihmë të drejtpërdrejtë financiare”, tha ai në një fjalim nga Shtëpia e Bardhë.

“Së bashku me aleatët dhe partnerët tanë, ne do të vazhdojmë të ushtrojmë presion mbi ekonominë e shkatërruar të Putin-it, duke e izoluar atë në skenën globale. Ky është qëllimi ynë. Bëni Putin-in të paguajë çmimin, dobësoni pozicionin e tij, ndërsa ne forcojmë ukrainasit në fushën e betejës dhe në tryezën e negociatave”, ka shtuar Biden, transmeton CNN.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat