Vrasësi nga New Yorku shtiu me pushkë mbi 70 herë, detajet e ngjarjes

Amerika

Vrasësi nga New Yorku shtiu me pushkë mbi 70 herë, detajet e ngjarjes

Më: 15 maj 2022 Në ora: 09:06
Vrasësi

Në total dhjetë persona kanë humbur jetën në New York, si pasojë e të shtënave që ndodhën nga urrejtja e madhe racore.

I dyshuari raportohet se kishte udhëtuar për disa orë për të arritur në Buffalo, ku jeton komuniteti i madh i afro-amerikanve.

Sulmuesi është identifikuar si Payton Gendron nga Coklin, që është nga Buffalo ku edhe ndodhi krimi, rreth 300 kilometra larg.

I dyshuari kishte udhëtuar për disa orë për të arritur në këtë pjesë të qytetit. Ai ishte futur në një supermarket, nga ku kishte hapur zjarr.

Madje përdori një kamerë për transmetim live në internet, e për të kryer sulmin përdori pushkë automatike dhe kishte veshur jelek-antiplumb.

Si pasojë e kësaj janë goditur 13 persona, ku 10 prej tyre humbën jetën. Shumica e viktimave janë afro-amerikanë, ka bërë të ditur komesari i policisë në Buffalo, Joseph Gramaglia.

Grady Lewis që ishte dëshmitar i sulmit ka thënë për mediat lokale, se kishte parë burrin duke hapur zjarr mbi civilët.

“Pashë një burrë duke u futur, i pajisur sikur të ishte ushtar – menjëherë filloi të shtie mbi turmën”, shtoi ai.

Shonnell Harris, që në ato momente po punonte në lokal, tha për Buffalo News se ka dëgjuar rreth 70 plumba. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat