Të shtënat në Texas: Policët thyen xhamat për të shpëtuar fëmijët

Amerika

Të shtënat në Texas: Policët thyen xhamat për të shpëtuar fëmijët

Më: 25 maj 2022 Në ora: 17:37
Sulmi në Teksas

Më shumë detaje janë shfaqur rreth asaj se si është zhvilluar sulmi i djeshëm në Texas.

Sulmuesi fillimisht qëlloi gjyshen e tij, përplasi një automjet pranë shkollës dhe më pas u barrikadua në klasë ndërsa qëlloi drejt studentëve dhe mësuesve, tha një zëdhënës i Departamentit për Sigurinë Publike të Teksasit.

Tutje tha që oficerët e policisë i thyen xhamat në përpjekje për të evakuuar nxënësit që kishin mbetur të ngujuar në shkollë.

“Oficerët e shkollës dhe forcat shtetërore ishin të parët në vendngjarje. Ata dëgjuan të shtëna armësh nga klasa dhe u përpoqën të hynin, por ata u ndeshën me të shtëna nga sulmuesi. Disa prej tyre u qëlluan,” tha për NBC nënkoloneli Chris Olivarez.

“Ata filluan të thyejnë xhamat, duke u përpjekur të evakuojnë fëmijët dhe mësuesit”, tha tutje ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat