Kanadaja do të hedhë 13.6 milionë doza të vaksinës ndaj Covid-19

Amerika

Kanadaja do të hedhë 13.6 milionë doza të vaksinës ndaj Covid-19

Më: 6 korrik 2022 Në ora: 11:55
Foto ilustrim

Kanadaja do t’i hedhë rreth 13.6 milionë doza të vaksinës Oxford-AstraZeneca Covid-19 sepse nuk mund të gjente asnjë pranues për to as brenda dhe as jashtë vendit.

Ky vend nënshkroi një kontratë me AstraZeneca në 2020 për të marrë 20 milionë doza të vaksinës së saj dhe 2.3 milionë kanadezë morën të paktën një dozë të saj, kryesisht midis marsit dhe qershorit të vitit 2021.

Pas shqetësimeve në gjysmën e parë të vitit 2021 për mpiksjen e gjakut të rrallë, por potencialisht fatale të shkaktuar nga vaksina AstraZeneca, Kanadaja u përqendrua në përdorimin e furnizimeve të shumta të vaksinave mRNA nga Pfizer-BioNTech dhe Moderna.

Ky zhvillim vjen pasi shumë vende evropiane po përjetojnë një rritje të konsiderueshme të infektimeve me koronavirus, raporton The Guardian.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat